Substitution elasticities in an energy-augmented CES production function: An empirical analysis for Turkey
Enerji eklemeli sabit esneklik üretim fonksiyonunun ikame esneklikleri: Türkiye üzerine deneysel çalışma
  1. Tez No: 503193
  2. Yazar: MERVE KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEGÜM ÖZKAYNAK, PROF. DR. GÜRKAN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Günümüz dünyasında enerji tartışılmaz temel bir öğedir. Konut sektörü, hizmet sektörü ve sanayi fark etmeksizin, enerjinin hayatlarımızdaki rolü çok önemlidir. Yurt içi enerji üretiminin oluşan talebi karşılayamaması ve enerjini yüksek fiyatlarda ithal edilmesi durumunda, Türkiye için söz konusu olduğu gibi, bu önem daha da artmaktadır. Tüm bu etkenler, Türkiye ekonomisinin üretimde enerjiye ne derecede bağlı olduğu sorusunu gündeme getirmektedir. Bu bağlılığın ölçülmesi, daha doğrusu üretim sürecinde enerjinin rolünün anlaşılması için, anahtar gösterge ikame esnekliğidir. Bu tezin amacı Türkiye için sermaye, işgücü ve enerjiyi girdi olarak alan bir üretim fonksiyonunun hesaplanmasıdır. Bu üretim fonksiyonu içinde barındırdığı parametreler ile beraber sermaye, işgücü ve enerjinin elastikiyetlerine ilişkin bilgi verecektir. Hesaplamalar Türkiye ekonomisi üzerine 27 yılı kapsayan bir veri seti ile gerçekleştirilmiştir. Ülkeler arasında teknolojik verim ve üretim süreleri anlamında farklılıklar olabileceğinden ötürü, global düzeyde yapılan geniş çaplı hesaplamaların ve araştırmaların ülke seviyelerine uyarlanmaları gerekmektedir. Bu tez kapsamında elde edilen sonuçlar bu görüşü destekleyici deliller ortaya koymaktadır. Türkiye için elde edilen ikame elastikiyeti değerleri, birkaç ülkeden oluşturulmuş gruplar üzerinde yapılan araştırmalarda elde edilen değerlere kıyasla daha yüksek çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Energy is an undebatable key element in today's modern world. Whether it is the residential sector, services sector or the industry, the role of energy in our lives is highly important. This importance gets only magnified if energy is not produced domestically in the required amounts and therefore needs to be imported at highly set prices, as it is the case for Turkey. All these factors together bring about the question on how dependent on energy the production process for the Turkish economy is. A key parameter for the assessment of this dependency, moreover for the interpretation of the role of energy in the production process, is the elasticity of substitution. The aim of this thesis is to estimate a production function for Turkey, which takes capital, labor and energy as input factors. This production function with its parameters will give insights about the elasticity of substitution of capital, labor and energy. The estimations are carried out on a dataset for the entire Turkish economy covering a time period of 27 years. Due to the differences in technological efficiencies and production structures between countries, there is a need for the adaptation of global estimations on country levels, and the results provide strong evidence supporting the need for country-specific estimations of production functions. Estimated values present relatively higher elasticity of substitution values for Turkey, when compared with values from studies performed on a group of countries.