İnsanda polydactyly elin radyolojik anatomisi
Radiological anatomy of the human hand with polydactyly
  1. Tez No: 5033
  2. Yazar: FERRUH YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN CEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
37 ÖZET insanda Polydactyly Elin Radyolojik Anatomisi Bu çalışmada çeşitli hastane arşivlerinden insan elinde bulunan toplam 25 adet Polydactyly olgusunun rad yolojik anatomisi incelenmiştir. Bu olgulardan 16'sı elin radial tarafında, 9'u ise elin ulnar tarafında extra parmağa sahipti. Radial taraflı Polydactyly, çoğunlukla sağ elde görülmüştür. Bu na ek olarak, 25 olgunun 10*. i unilateral taraflı f'Sİ ise bilateral taraflı olarak gözlenmiştir. Radial taraf lı 16 Polydactyly olgularının hepsi unilateraldi. Ulnar taraflı 9 olgunun 7'si bilateral, 2 'si ise unilateral idi. Duplikasyona uğramış parmakların sıklık yönünden sırası ise şöyledir: başparrrak, serçe parmağı ve yüzük parmağı. Yüzük parmağında aynı zamanda syndactyly de gözlenmiştir. Araştırmalarınzda orta ve işaret parmağı dupl ikasyonuna hiç rastlanmamıştır. Sonuç olarak, çok değişkenlik gösteren Polydactyly' nin operasyon öncesi tetkiklerinin titizlikle yapılması gerektiği kanısını taşımaktayız.
Özet (Çeviri)
38 SUMMARY Radiological Anatomy of the Human Hand with Polydactyly In this work, the radiological anatomy of a total of 25 cases of human hand with Polydactyly in various hospital archives has been examined. Of this cases, 16 had an extra finger on the radial side of the hand and 9 on the ulnar side. Radial side Polydactyly was generally seen in the right hand. In addition, 18 out of 25 cases were observed to be unilateral and % bil ateral. All of the 16 radial Polydactyly cases were unilateral. Of the 9 ulnar cases, 7 were bilateral and 2 uni lateral. The frequency of duplication related with particular fingers was observed to be in the thumb, little finger and ring finger. Syndactyly was also observed in the ring finger. During our investigations no duplication of the middle and index fingers has been noted. In conclusion, we are of the opinion that a careful preoperative examination of greaty varying Polydactyly should be carried out.