1992 Sonrası Avrupa Birliği'nin Filistin-İsrail sorununa yaklaşımı
The European Union's Policy on Palestine-Israel Issue in Post 1992
- Tez No: 503209
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ CİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
1992 Maastricht Antlaşması'nda oluşturulan Ortak Dış ve Güvenlik Politikası ile AB, dış politikanın eylem boyutunu tamamlamış, Filistin-İsrail sorununa yönelik daha aktif rol üstlenme imkanına sahip olmuştur. Bu nedenle çalışmada özellikle 1992 sonrası dönem ayrıntılı olarak incelenerek, AB'nin Filistin-İsrail sorununa yönelik politikaları ve bu politikalar doğrultusunda sorunda üstlendiği rol analiz edilmektedir. AB'nin, ekonomik, siyasi ve sosyal politikaları incelenerek Filistin-İsrail sorunu özelinde üye ülkelerin ortak politika oluşturmaktaki başarı durumu test edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Europe countries have completed action dimension of the EU foreign policy with Common Foreign and Security Policy which was established in the Treaty of Maastricht signed in 1992. Thus member states have been facilities to play a more active role in Palestine-Israel issue. For this reason, the aim of this study is detailed research EU's policy towards Palestine-Israel issue and its role in the issue to post 1992 period. The achievement of EU in establishment a common policy tries to examine in specify to EU's economic, political, social policy in the issue.