Çalışma sürelerinde esneklik
Flexibility in working time
  1. Tez No: 503243
  2. Yazar: ESRA CEREN DEMİREZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HAYRİ TURHAN ESENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
Küreselleşme, teknolojik gelişmeler ve ekonomik krizler, çalışma hayatına esnek üretim, esnek teknoloji ve esnek yönetim kavramlarının dahil olmasını sağlamıştır. Uluslararası piyasada rekabet etmek isteyen işveren 7/24 işletmesini çalıştırmak isterken, işçi de sosyal yaşantısına zamana ayırmak arzusu içindedir. 1980' ler sonrası Avrupa ülkelerinde doğan ve sonrasında tüm dünyaya hızla yayılan esnekleşme prensibi Türk İş Hukukuna 4857 sayılı kanun ile girmiştir. 4857 sayılı kanun ile, 1475 sayılı Kanunun katı rejiminden sıyrılarak hem işçinin hem de işverenin çalışma süresi bakımından iş sözleşmesinden beklentilerine yönelik hükümlere kanunda yer verilmiştir. Avrupa birliği yönergeleri ile uyumlu hale getirilmeye çalışan mevzuat bugün neredeyse paralel düzenlemeler içermektedir. Çalışmamızda işçinin işverenin emrine girdiği andan çıktığı ana kadar geçen dönemde yani çalışma süresinde esneklik prensibi anlatılmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde çalışma süresi kavramı tüm yönleriyle ele alınmış, ikinci bölümde esneklik prensibinin çalışma yaşamında doğuşu ve gelişimi izah edilmeye çalışılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise gerek 4857 sayılı Kanunda gerekse Avrupa birliği yönergelerinde yer alan esneklik düzenlemelerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Globalization, technological developments and economic crises have provided the working life with the inclusion of the concepts of flexible production, flexible technology and flexible management.While the employer who wants to compete in the international market wants to run the company a 7/24 operation, also the employee is in the desire to devote time to social life. The principle of flexibility which was born in European countries after the 1980s and spread rapidly all over the world entered into Turkish Labor Law with the number 4857. Both the employer and the worker have been Liberated from the strict regime of Law number 1475 by the Law number 4857 in terms of the duration of the employment contract . Nowadays The legislation that tried to harmonize with the European Union directives contains almost parallel regulations. In our study, the principle of flexibility in working hours is explained at the disposal of the employer the employee from the moment they enter, that by the time the last period. In the first part, The concept of working time is taken up in all its aspects, and in the second part, the birth and development of the principle of flexibility in working life has been attempted to be explained. The third and last section, The flexibility in the regulations both in the law number 4857 and in the regulations of the European Union are given.