Avrupa Birliği'nde çalışma sürelerinde değişim ve esneklik
Working time flexibility European Union
  1. Tez No: 135224
  2. Yazar: SELİN KARAPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliğinin Sosyal Politikaları ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
oz Dünyadaki değişmeler, düzenlemelerin katılık yerine esnekleştirilmesini gerektirmiştir. Bu nedenle Avrupa ülkeleride dünya rekabeti karşısında hem istihdam türlerini hem de çalışma sürelerini esnek hale getirerek ve taraflara serbestlik vererek işçinin, işverenin menfaatini koruyucu, iş hayatında barışçı bir ortam sağlayıcı yüzlerce esneklik örneği bulmuş ve uygulamışlardır. Çalışmada, esneklik kavramının ortaya çıkışı ve gelişimi; çalışanın ve işverenin taleplerinin değişmesiyle çeşitlenen esnek çalışma biçimlerinin neler olduğu incelenmiş; çalışma süresi esnekliği konusunda çeşitli Avrupa ülkelerinin deneyimleri rakkamsal oranlara ve örnek uygulamalara dayandırılarak pekiştirilmiştir. Ayrıca çalışma boyunca işveren, çalışan ve hükümetlerin görüşlerine de yer verilerek, esnek çalışmanın ve çalışma süresi esnekliğinin iş piyasasında ne gibi tepkiler aldığı araştırılmış ve uygulanırken bu tepkilerin yol gösterici olması amaçlanmıştır. ABSTRACT New developments and changes in the world were needed more flexibility for new arrangements. Because of this reason, European countries have made employment types and working time more flexible and found applied hundreds of flexibility examples which obtain a peaceful environment in business life and protect the rights of employers and employees. In this study; flexibility concept, its coming into being and developing were also examined. Also in this study, experiences of European countries on working time flexibility were given with numbers of applications. Besides the demands and opinions of workers, employers, trade unions and governments were taken place in it. The reactions to flexible work and working time flexibility in labour markets were inguired and it is aimed that these reactions guide us in applications.
Özet (Çeviri)