Çağdaş tipografide 3 boyutlu modelleme kullanımı
3d modelling in modern typography
  1. Tez No: 503255
  2. Yazar: AHMET DOĞUHAN ALTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İSMAİL OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Yazı insan hayatının vazgeçilmez unsuru olarak keşfedildiği günden itibaren gelişimine devam etmiştir. Yazının gelişimi beraberinde harflerin geldiği noktayı insanların okuma kolaylığı sağlayabilecek şekilde evrimleşmesine sebep olmuştur. Aynı zamanda harfler yazma ve bilgi transferi 'Okuma' amacının dışında dekoratif ögeler olarak da kabul edilmiş ve tasarlanan birçok harf tipografik bütünlüğü sağlayarak sanat, mimari ve reklam alanlarında kullanılmıştır. 3 Boyutlu modellerin kullanımı her geçen gün insan hayatına dahil olmaya başlamıştır. Günümüzde çok hızlı gelişen bu teknoloji yazı karakterlerinin de daha etkili kullanımı ve daha çarpıcı bir görünüme sahip olmaları için tasarımcılar tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Geleneksel yollarla aylarca hatta yıllarca sürebilecek olan çalışmalar 3B modellerin ve modelleri tasarlamaya yardımcı olan programların gelişmesi sayesinde çok daha basit bir hale gelmiştir. Bu çalışmada tasarımın temel unsurlarından biri olan 'Tipografi' nin günümüzde 3B çözümleme yaklaşımlarının nasıl oluşturulduğu araştırılmıştır. Çeşitli şekillerde oluşturulan bu modellerin kullanım alanları ve şekilleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The writing has continued to evolve since the day when human life was discovered as an indispensable element. The development of the writing has caused the point where the letters come to evolve so that people can provide readability. At the same time, letters and information transfer were also accepted as decorative items besides 'reading', and many letters were used in the fields of art, architecture and advertising providing typographic integrity. The usega of 3D models has begun to be increased in human life day by day. This technology, which is developing very fast today, has started to be used by designers to create more effective fonts and have a more striking appearance. Studies that can last for months or even years with conventional means has become much simple than after the development of 3D models and programs that help designing models. In this study, how 3D models of 'Typography', which is one of the basic elements of design, was created today and the usage areas and shapes of these models, which are formed in various forms, have been investigated.