Finansal kiralama sözleşmesi
Leasing contract
  1. Tez No: 503271
  2. Yazar: SEMA GİZEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmamızda, son yıllarda gelişim gösteren, ülke ekonomisi ve hukuk sistemimiz açısından önemli bir yere sahip olan finansal kiralama sözleşmesi, 6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu kapsamında incelenmiştir. Finansal kiralama sözleşmeleri, mülga 3226 sayılı Finansal Kiralama Kanunu ile karşılaştırılmalı olarak ele alınmış, getirilen değişikliklere özellikle değinilmiştir. Çalışmamızda sözleşmenin tanımı yapılarak, sözleşmenin taraflarının hakları ve borçları, sözleşmenin sona erme nedenleri Yargıtay kararları çerçevesinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, leasing contracts that have an important place in regard to the national economy and judicial system are analysed, within the scope of the Law on Financial Leasing, Factoring and Financing Institutions (No: 6361). Leasing contracts are examined in comparison to former Leasing Act (No: 3226) and concerning changes are particularly referred. In this thesis, the contract is defined, rights and liabilities of the parties of contract and the reasons for the termination of the contract are examined, within the scope of Court of Cassation cases.