Finansal kiralama sözleşmesi ve seçilmiş sektörlere göre finansal kiralama kullanımı ve durum analizi
Financial leasing contracts and usage of financial leasing across selected sectors: A situation analysis
- Tez No: 947035
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENİHA DAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez, finansal kiralama sözleşmesinin farklı sektörlerdeki kullanımını inceleyerek, sektörlere özgü finansal kiralama uygulamalarını ve bu uygulamaların avantajları ile dezavantajlarını incelemektedir. İnşaat, sağlık, havacılık ve tarım sektörleri üzerine odaklanarak, bu sektörlerdeki firmaların finansal kiralama araçlarından nasıl faydalandığı araştırılmıştır. Çalışmada, finansal kiralama sözleşmesinin her bir sektördeki kullanım oranları, tercih edilen finansal kiralama türleri ve bu yöntemlerin sektörel ihtiyaçlara nasıl cevap verdiği ele alınmıştır. Tez, sektörel bazda yapılan anketlerle toplanan veriler ışığında, finansal kiralamanın avantajlarının ve karşılaşılan zorlukların belirlenmesine yönelik bir analiz sunmaktadır. İnşaat sektöründe finansal kiralama, projelerin finansmanında sıklıkla tercih edilmekte; sağlık sektöründe ise ekipman temini için yaygın olarak kullanılmaktadır. Havacılık sektörü, uçak ve hava aracı kiralamalarında finansal kiralamayı önemli bir araç olarak benimsemişken, tarım sektörü, makine ve ekipman alımlarında finansal kiralamayı tercih etmektedir. Her sektördeki firmaların finansal kiralamayı tercih etmelerindeki ana etkenler, nakit akışlarının düzenlenmesi ve yatırım maliyetlerinin düşürülmesi gibi faktörler olmuştur. Sonuç olarak, bu tez, finansal kiralama sözleşmesinin sektörel bazda nasıl şekillendiğini ve sektörel ihtiyaçlara göre nasıl bir avantaj sunduğunu göstermeye yöneliktir. Ayrıca, sektörel düzeyde yapılan karşılaştırmalar, finansal kiralamanın her sektördeki etkisini ve sektöre özel avantajları ile dezavantajlarını detaylandırarak, konuya dair önemli bulgular sunmaktadır. Bu çalışma, finansal kiralama alanındaki literatüre sektörel bazda özgün bir katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the use of financial leasing contracts across different sectors and analyzes the advantages and disadvantages of these practices. Focusing on the construction, healthcare, aviation, and agriculture sectors, the study investigates how firms in these industries utilize financial leasing instruments. The thesis explores the usage rates of financial leasing contracts in each sector, the types of leasing methods preferred, and how these methods address the specific needs of each sector. Using survey data collected from firms in these sectors, the study provides an analysis of the advantages of financial leasing and the challenges faced by firms. In the construction sector, financial leasing is frequently used for project financing; in healthcare, it is predominantly used for equipment procurement. The aviation industry considers financial leasing as a crucial tool for aircraft leasing, while the agriculture sector prefers leasing for machinery and equipment acquisitions. The main factors driving the preference for financial leasing in all sectors include cash flow management and reducing investment costs. In conclusion, this thesis demonstrates how financial leasing contracts are shaped within each sector and the benefits they provide according to sector-specific needs. Additionally, sectoral comparisons present the effects of financial leasing in each industry, detailing the advantages and disadvantages unique to each. This study aims to make a significant contribution to the existing literature on financial leasing by offering a sector-specific analysis.