Finansal kiralama sözleşmesinde kiralayanın (finansal kiralama şirketinin) borçları
Debts of lessor (of financial leasing company) at the financial leasing contact
  1. Tez No: 208533
  2. Yazar: BERNA BİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. MERİH KEMAL OMAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Finansal Kiralama Kanunu'nun 16. maddesinde ?Malın kiracıya teslim edilmemesi? başlığı altında finansal kiralama şirketinin borçlarından bir kısmı düzenlenmiştir. Buna göre; ?Finansal kiralama konusu malın, kiralayanın malın imalatçısı veya satıcısı ile zamanında sözleşme yapmaması veya gerekli ödemeyi zamanında yerine getirmemesi veya diğer sebepler ile kiracıya teslim edilmemesi halinde Borçlar Kanununun 106. maddesi hükmü uygulanır.? Bu düzenlemeden, finansal kiralama şirketinin finansal kiralama konusu malın satın alınması ve bedelinin satıcıya ya da üreticisine ödenmesi yükümlülüğü altında olduğu sonucuna varılır. Bu borç ya da borçlar, kiracının finansal kiralama konusu mala zilyet kılınması için gereken hazırlıkların yapılması, ona bu imkanın sağlanması biçiminde ifade edilebilir. Ayrıca finansal kiralama şirketi sözleşme süresince kiracının zilyet kılındığı finansal kiralama konusu mal üzerinde, sözleşme amacına uygun olarak her türlü faydayı elde etme hakkını engelleyecek davranışlardan da kaçınma yükümlülüğü altındadır. Yine FKK m. 17 uyarınca finansal kiralama şirketlerinin, mülkiyeti kendisinde olan kiralama konusu malı sözleşme süresince sigorta ettirme yükümlülüğü bulunmaktadır. Bunların dışında kiralayanın ayıba ve zapta karşı tekeffülden doğan sorumlulukları da mevcuttur. Finansal kiralama sözleşmelerinde gerek kanun düzenlemesi, gerekse müessesenin temel özellikleri ve amacı dikkate alınarak finansal kiralama şirketinin borçları maddeler halinde sıralanacak olursa bu borçlar şunlardır; 1- Sözleşme Konusu Malın Üreticisi ya da Satıcısı ile Satım Sözleşmesi Yapma Borcu 2- Sözleşme Konusu Malı Kiracıya Teslim Etme Borcu 3- Ayıba Karşı Tekeffül Borcu 4- Zapta Karşı Tekeffül Borcu 5-Kiracının Kiralanandan Yararlanmasına Engel Olacak Davranışlardan Kaçınma Borcu 6- Sözleşme Konusu Malı Bir Üçüncü Kişiye Devretmeme Borcu 7- Sözleşme Konusu Malı Sigorta Ettirme Borcu
Özet (Çeviri)
In the 16th article of Financial Leasing Law with the title of ?fail to deliver of good to lease holder? had regulated much of debts of a financial leasing company. According to this; `when a financial leasing subjected good does not deliver to a lease holder with the reasons of a leaser make not in due time a contract with the products producer or seller, or pays not the required payment on time, or with the other reasons then applies the 106th article of the Code of Obligations.? From this regulation come to the conclusion that a financial leasing company have responsibilities of buying the financial leasing subjected good and paying it?s pays to it?s seller or producer. These debt or debts can be define as the way making required arrangements for becoming a lease holder as a possessor of financial leasing subjected good and given him/her this possibility. Also according to the contract objective, a financial leasing company has responsibilities to avoiding from attitudes of getting all sorts of benefits from the good during the life of the contract that with this contract the lease holder becomes the possessor of the financial leasing subjected good. Again according to the 17th article of Financial Leasing Law, during the life of the contract financial leasing companies have responsibilities of maintain insurance to the financial leasing subjected goods which are company owned. Except of these there are also responsibilities of leaser which bored from warranties against fault and restraining. If we list in order the debts of the financial leasing company by considering both law arrangement and main properties and purpose of the institution in financial leasing contracts; 1- The Debt of making a sales contract with the producer or seller of the good that is mentioned in the contract. 2- The debt of delivering the subject good to lease holder. 3- Debt of Warranty 4- Debt of Quiet Enjoyment. 5- The Debt of Avoiding from The Behaviors that will Disrupt Lease Holder to Benefit from the Leasehold. 6- The Debt of not to Transfer the Subject Good to a Third Person. 7- The Debt of Taking out an Insurance Policy for the Subject Good.