The impact of orbit dependent return rate on the control policies of a hybrid production system
Kullanımdaki ürün sayısına bağlı geri dönüş hızının hibrit üretim modeli kontrol kararlarına etkisi
- Tez No: 503281
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET REFİK GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kullanım ömürlerinin sonuna gelmiş ürünleri yeniden işlemden geçirmek birçok pazar için karlı bir iş imkânı haline gelmiştir. Hem orijinal ekipman üreticileri hem de yeniden imalat şirketleri kullanıcılardan ürünleri toplayıp yeniden işlemden geçirdikten sonra ürün talebini karşılamak üzere satmaktadırlar. Kimi durumlarda yeni ürüne olan talep ile yeniden işlemden geçmiş ürüne talep ayrı iken, diğer durumlarda talep yalnızca ürünün işlevi ve garantisine bağlıdır. Her iki durumda da satılmış olan yeni ürün miktarı yeniden işlemden geçen ürün miktarı için bir üst sınır oluşturmaktadır. Ayrıca, geri dönen ürünlerin miktar, kalite ve geri dönme zamanlarındaki belirsizlik bu miktarın talep edilmiş ürün miktarının altında olmasına yol açmaktadır. Geri dönen ürün akışını inceleyen ve kontrol sistemleri öneren çalışmalarda, talep ve geri dönüşler arasındaki ilişki birkaç yeni çalışma dışında göz önüne alınmamaktadır. Bu çalışmaların ise hiçbiri, karşılanmış yeni ürün taleplerinin, yeniden işlemden geçen ürün arzını oluşturma potansiyeline sahip olduğunu göz önüne almamaktadır. Halbuki, yeniden işlemenin genellikle tanımı gereği daha ucuz ve daha hızlı olması nedeniyle yeniden işlenmiş ürünlerin yeni ürünlerden daha çok kar getirmesi beklenmektedir. Bu nedenle bu çalışmada, yeni ürün imal etme kararını talep ve geri dönen ürün akışları arasındaki ilişkiye bağlı olarak irdeleyeceğiz. Bu amaçla, problemdeki tedarik zinciri yapısını bir kuyruk ağı olarak modelledikten sonra, Markov karar süreci modelleri ile uzun vade için en iyi karar politikalarını belirleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
Reprocessing of products at the end of their useful lives has become a profitable business option for many markets. Both original equipment manufacturers and third party remanufacturers collect products back from the end users and reprocess them to satisfy the demand. Demand flows for new and reprocessed products are distinct in some cases, while in others the demand is only interested in the functionality and the warranty of the product. In both cases the amount of reprocessed products are bounded by the amount of new products sold. Furthermore, the uncertainty in quality, quantity and timing of product returns generates a yield of less than one. The literature on the analysis and control of return flows does not consider the correlation between demand flow and return flow except for a few studies. None of these studies regard the satisfied demand for new products as potential returns that can satisfy the second hand demand. On the other hand, because remanufacturing is usually less costly and faster than manufacturing by its definition, remanufactured products are expected to bring more profit than a new product. Therefore, in this study it is aimed to consider the production decision of new products based on the correlation among demand and return processes. To this end, the supply chain structure will be modeled as a queueing network and optimal stationary decision policies are going to be sought for production control by using Markov decision process models.