Workforce shift scheduling at aircraft line maintenance with cumulative demand modelling
Kümülatif talep modellemesi ile uçak hat bakımı vardiya planlaması
  1. Tez No: 503287
  2. Yazar: GÖKHAN ALTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TAMER ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, uçak hat bakımı işlerinin zamanında yapılabilmesi için bakım elemanlarının genel vardiya planlamasının yapılmasını amaçlar. Bu işler sadece gerekli sertifikalara sahip bakım elemanları tarafından yapılabilir. Bu yüzden yapılan vardiya atamaları işlerin gerektirdiği sertifikaya göre ayrılmaktadır. Bu çalışmada ana hedef, bakım ekibinin hazır bulundurulmamasından ötürü uçak hat bakım işlerinin gecikmesinin önlenmesidir. Mathematiksel modelimizde, Bakım işlerinin erken yapılması ve planlanmayan bakım talebinin karşılanabilmesi için ulaşmak istediğimiz bir bakım elamanı talep çizelgesi ürettik. Ancak bu çizelgeye ulaşırken, uçaklardaki planlanan bakım işlerinin talep çizelgesinin zamanında karşılanması da gereklidir. Vardiya planlarının, planlanan bakım işlerinin talep çizelgesini zamanında karşılaması ve istenilen talep cizelgesi yakınlarında atanabilmesi için bu talep serilerini kümülatif olarak modelledik. Bu modeli Cplex ile çözdük. Cplex'in her testte iyi çözüm veremediğini fark ettik. Bu yüzden, daha iyi değerler alabilmek ve Cplex'e destek olması için simulated annealing algorithması önerdik. Bu problemi değişik uçak, işçi, planlama süreleri ve talep düzenleri için çözdük ve sonuçları değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
This study aims to do overall shift assignments of aircraft line maintenance crew to satisfy line maintenance tasks in time. These tasks can only be satisfied by maintenance crew with necessary qualifications. Therefore, shift assignments are done for tasks that require a specific qualification. Main objective of this study is to prevent the delay due to not having workforce ready to satisfy maintenance tasks. At our model, we generated desired manpower demand schedule to monitor maintenance crew shift assignments to satisfy maintenance tasks earlier or to keep more worker ready for unplanned demand cases. Moreover, we also consider planned demand schedule coming from maintenance tasks of airplanes that is required to be satisfied in time. We formulated both demand schedules as cumulative in order to assign maintenance workers near desired demand schedule while being able to satisfy planned demand in time. We used Cplex to solve this model. We noticed that Cplex doesn't perform good for all problem instances. Therefore, to support performance of the Cplex solver, we also offered a simulated annealing algorithm to improve results. This problem is tested for different amounts of airplanes, workforce, planning horizons and demand patterns and results are evaluated.