Küresel kamusal bir mal olarak hava kirliliğinde havacılık sektörünün etkisi ve hava kirliliği azaltımı için çözüm yolları
Aviation in the air pollution as a global public goods effective sector and solution ways to reduce air pollution
- Tez No: 503286
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜME NARİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Finansmanına katılmayanların da faydalarından yararlandığı kamusal mallar gelişen ve değişen ekonomik ve sosyal şartlar nedeniyle değişime uğramıştır. Ülke sınırları içerisinde etkileri olan kamusal mallar, özellikle küreselleşmenin de etkisiyle sınır tanımayan etkiler yaratarak küresel kamusal mal haline dönüşmüştür. Salgın hastalıklar, terör ve hava kirliliği gibi tüm dünya toplumlarını ilgilendiren konular bu kapsamda değerlendirilmektedir. Bu çalışmada küresel kamusal mal kapsamına giren hava kirliliğinin özellikle havacılık sektörü odaklı kirletilmesi araştırılmıştır. Havacılık sektörünün gelişim süreci incelenmiş, faydaları ve zararları ortaya konulmuştur. Küresel çapta ticaret, turizm gibi alanlarda bir köprü görevi gören havacılık sektörü bir yandan fayda sağlarken diğer yandan uçaklardan yayılan zehirli gazlar nedeniyle havayı kirletmekte ve küresel ısınmaya katkı sağlamaktadır. Uçak kaynaklı emisyonu azaltmak için ulusal ve küresel çapta fiyatlandırmalara gidilmiştir. Yapılan bu ücretlendirmeler uçak firmalarını emisyon azaltacak teknolojiye yönlendirmelidir. Sektör üzerinde yapılan düzenlemeler, vergiler ve fiyatlandırmaların emisyon azaltıcı etkileri ile sektörün geleceği arasında dengenin sağlanması da önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The public goods that he uses to benefit from those who do not participate in the financing have changed because of the evolving and changing economic and social circumstances. Public goods, which have effects within the borders of the country, have become global public goods, creating effects that are not bounded by the influence of globalization. Issues addressing all world societies such as epidemics, terrorism and air pollution are considered within this scope. In this study, especially the aviation sector oriented pollution of the air pollution which is included in the scope of global public goods has been researched. The development process of the aviation industry has been examined and its benefits and losses have been put forward. The aviation sector, which serves as a bridge to areas such as trade and tourism on a global scale, benefits the air while polluting the air due to toxic gases emitted from airplanes on the one hand and contributing to global warming. National and global prices have been set to reduce aircraft-based emissions. These pricing schemes should lead airline companies to reduce emissions. It is also important to provide a balance between the emission reduction effects of regulations, taxes and pricing on the sector and the sector's future.