Birinci Dünya Savaşı'nda Suriye-Filistin cephesi'nde Osmanlı Devleti'nin havacılık faaliyetleri
The Ottoman Empire's air operations in battle of Syria-Palestine in World War one
  1. Tez No: 503298
  2. Yazar: MURAT KAPUSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EKİNCİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Büyük Harpte Osmanlı Devleti birden fazla cephede ve çok büyük bir coğrafyada savaşmak zorunda kalmıştır. Bu cephelerden biri de Suriye-Filistin Cephesidir. Suriye-Filistin Cephesi'nde Osmanlı Hava Kuvvetleri çok büyük zorluklar ve imkânsızlıklarla görev yapmış, aynı zamanda iklim şartları ile de mücadele etmiştir. Osmanlı Hava Kuvvetleri Sina-Filistin-Suriye Cephesi'ndeki faaliyetlerine 1914 yılı Aralık ayında başlamıştır. Suriye-Filistin Cephesi'nde, Osmanlı Hava Kuvvetleri'nin 3'üncü, 4'üncü ve 14'üncü Tayyare Bölükleri görev yapmıştır. Bu bölükler, Bahriye Nazırı Cemal Paşa'nın Komutanı olduğu 4'üncü Ordu Komutanlığına bağlı olarak görevlerini yapmışlardır. Uçaklar, parçalanmış halde, İstanbul'dan demiryolu ile Pozantı İstasyonu'na ve İskenderun İstasyonuna, oradan da cepheye gönderilmiştir. Türk uçakları tarafından taktik keşif harekâtı, yakın hava desteği ve psikolojik harp görevleri başarıyla icra edilmiştir. Alman pilot ve gözcülerden (rasıt) oluşan ve Paşa Bölükleri olarak adlandırılan 300'üncü, 301'inci, 302'nci, 303'üncü, 304'üncü ve 305'inci Seferi Kuvvetlerinin cepheye gelmesiyle hava üstünlüğü Osmanlı Devleti'ne geçmiştir. İngiliz uçaklarına karşı başarılı hava muharebeleri icra edilmiş, yerden havaya yapılan top atışları (hava savunma) ile birçok İngiliz uçağı düşürülmüştür. Sina-Filistin-Suriye Cephesinde icra edilen hava harekâtı, havacılık teorilerinin gelişmesi açısından oldukça önemlidir. Sina-Filistin-Suriye Cephesi'nde gerek İtilaf Devletleri gerekse Osmanlı Hava Kuvvetleri tarafından icra edilen hava harekâtları, havacılık teorilerinin kaynağını teşkil etmiş, 2'nci Dünya Savaşı'nda planlanan ve icra edilen hava harekâtlarına ilham kaynağı olmuştur. 1914-1918 yılları arasında Osmanlı Hava Kuvvetleri kendisine verilen görevleri başarılı bir şekilde icra etmiştir.
Özet (Çeviri)
Ottoman Empire had to fight in many fronts on wide expanses of land at World War One. One of these fronts is Syria and Palestine Front. In this front Ottoman Empire had to face many difficulties and impossibilities as well as harsh climate conditions. Ottoman Empire Air Force joined the Syria and Palestine Front in December 1914. From Ottoman Empire Air Force 3th, 4th and 14th Aircraft Squad evolved the war fort his front. These troops were under command of Minister of the Navy, Cemal Pasha who was worked for 4th Army. Aircrafts, part by part were sent from Istanbul via rail way to Pozanti and Iskenderun station and from this stations via motorway to the front. By these aircrafts, tactical reconnaissance flights, close air support and psychological war operations were carried out successfully. In 1916, Air predominance was passed over to Ottoman Empire after 300th, 301th, 302th, 303th, 304th and 305th Expeditionary Forces which were named Pasha-II formed by German Pilots and observes. Many successful attacks were accomplished against British Air Force, Many British aircrafts were destroyed by artillery shooting (for air defense) from ground. Air war operations, were carried out in Syria-Palestine Front, were substantial for aeronautical theories. All these operations formed the basis for Aeronautical Theories and were inspiring for World War II Air Operations. Between 1914 and 1918, Ottoman Empire Air Force succeeded on all given missions.