Birinci Dünya Savaşı'nda Yıldırım Ordular Grubu
Urgent Armies Group in Word War I
- Tez No: 147679
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yıldırım Ordular Grubu, Birinci Dünya Savaşı 'nda Osmanlı Devleti ile Almanya'nın birlikte oluşturdukları ordulara verilen addır. Birinci Dünya Savaşında Osmanlı Devleti'nin Bağdat'ı kaybetmesi (1 1 Mart 1917), Osmanlı Genel Karargahında büyük üzüntü yaratmış, dini ve siyasi açıdan önem verilen Bağdat'ın geri alınması için Almanya'dan yardım istenmiştir. Alman Genelkurmayı da kendi savaş hederleri doğrultusunda bu isteği kabul etmiştir. Böylece Almanya'nın da askeri ve ekonomik katkılarıyla güney cephesinde Yıldırım Ordular Grubu oluşturulmuştur. Ordular Grubu' nun en önemli özelliği ise, grup komutanı ile birlikte karargahının büyük çoğunluğunu Almanların oluşturması idi. Bağdat için hazırlıklar yapılırken Sina-Filistin Cephesindeki İngiliz varlığının ciddi bir tehdit oluşturması üzerine, Yıldırım Ordular Grubu'nun öncelikle bu cephede kullanılmasına karar verilmiştir. Bu andan itibaren Yıldırım Ordular Grubu, Mondros Mütarekesi'ne kadar İngiliz saldırılarını durdurmaya çalışmıştır. Bu çalışmamızda Yıldırım Ordular Grubu'nun, kuruluşundan (15 Temmuz 1917) feshedilmesine (7 Kasım 1918) kadar geçen süredeki faaliyetleri incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmamızın birinci bölümü, Yıldırım Ordular Grubu'nun oluşturulması düşüncesi, bu düşünceye karşı tepkiler, Osmanlı ve Alman Genel Karargahlarının bu projedeki amaçlan ve hazırlıklardan oluşmaktadır. İkinci bölümde, Yıldırım Ordular Grubu Komutanlığına atanan Erich Von Falkenhein dönemindeki faaliyetler, Osmanlı ve İngiliz Ordularının durumları ve özellikle bu dönemde yaşanan Türk ve Alman komutanları arasındaki anlaşmazlıklar anlatılmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde Falkenhein' m görevden alınmasıyla yerine atanan Liman Von Sanders dönemindeki faaliyetler, Suriye'nin boşaltılmasıyla sonuçlanan büyük İngiliz saldırısı ve Mustafa Kemal Paşa'nın Yıldırım Ordular Grubu Komutanlığı ele alınmıştır. Çalışmamızın dördüncü ve son bölümünde ise Yıldıran Ordular Grubu'nun faaliyetleri genel bir değerlendirme içerisinde ele alınarak, Suriye-Filistin mağlubiyetinin sebepleri incelenmeye çalışılmıştır. Bu konuda değerlendirme yapılırken daha çok, bölgede görev yapan Osmanlı ve Alman komutanların raporları ve hatıralarından yararlanılmıştır. Anahtar Kelimeler Yıldırım Ordular Grubu, Birinci Dünya Savaşı, Suriye-Filistin Cephesi, Cemal Paşa, Mustafa Kemal Paşa.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT URGENT ARMIES GROUP IN WORLD WAR I. Mehmet Fatih TARIM History Department, Master Of Science Supervisor: Assist. Prof. Dr. Mustafa ÇOLAK July 2004, 123 Pages Urgent Armies Group is the name given to the armies that was gathered by Ottoman Empire and Germany in World War I. Ottoman Empire's losing Baghdad in World War I (March 11, 1917) caused a great sorrow with Ottoman General Military Headquarters, so they asked Germany for help to be able to counter mand Baghdad, towhich it was given religious and political importance. German General Staff accepted that request through its war targets. Thus, Urgent Armies Group was formed in South front with military and economic help of Germany. The most important aspect of Armies Group was that its headquarters was constitituted mostly by Germans, including the group commander. Upon a serious threat of British existence at Sina-Palestine front during the preparations of the Group, it was decided to use Urgent Armies Group at that front, first. From then on, Urgent Armies Group tried to prevent British attacks until Mondros Armistice. In our study, the actvities between the faundation ( July 15, !917) and abolishment (November 7, 1918) of Urgent Armies Group are tried to examine. First phase of our study contains the thought of forming Urgent Armies Group; reactions to this thought; aims of Ottoman and German General Military Headquarters in this Project, and finally, preparations. İn second section, it is tried to explain activities in period of Erich Von Falkenhein, who was appointed to the Urgent Armies Commandership; state of Ottoman and German Armies and disagreements, especially in that period, among Turk-German Commanders. In third phase activities during Liman Von Sanders, who was appointed instead of Erich Von Falkenhein; British attacks which caused evacuation of Syria, and Mustafa Kemal Pasha's Urgent Armies Group Comandership is handled. İn our Forth and last section, activities of Urgent Armies Group in general evaluation are held, besides causes of Syria-Palestine defeat. While evaluating this subject, mostly, the reports and memories of Ottoman and German Commander's, who nominated in the district, are used. Keywords; Urgent Armies Group, World War I., Syria-Palestine Front, Cemal Pasha, Mustafa Kemal Pashsa.