Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde çalışan hemşirelerin hastane enfeksiyonları konusuna ilişkin bilgi, uygulama ve uygulamalarını etkileyen etmenlerin saptanması
An Investigation towards the identification of factors affecting the knowledge and practice of nurses working at the Cumhuriyet University hospital in Sivas
- Tez No: 5034
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
- 52 - cerrahi bölüm başkanları, klinik mirobiyoloji bölüm sorumlu su, hastane başhekimi ve enfeksiyon hemşiresi yer almalıdır. c- ÖZET Araştırma, Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygu lama Hastanesinde çalışan hemşirelerin bilgi, uygulama ve uygulamalarını etkileyen etmenleri saptamak amacı ile betim- leyici olarak yapılmış tır. Araştırma kapsamına Cumhuriyet üniversitesinde çalışan hemşirelerin tümü alınarak 100 hem şireye anket uygulanmıştır. Araştırmanın verileri Ek-1 deki hemşireler için geliş tirilen soru kağıdı ile toplanmıştır. Soru kağıdı hemşireler için tanıtıcı sorular ve hemşirelerin hastane enfeksiyonu konusuna yönelik bilgi, uygulama ve uygulamalarını etkileyen etmenlerin neler olduğunu ortaya çıkaracak şekilde hazırlan mıştır. Soru kağıdının geçerliliğini saptamak için daha ön ce servislerde çalışmış ancak şu an eğitimci olarak görev yapan 8 hemşireye ön uygulama yapılmış ve ön uygulama sonu cunda gerekli düzeltmeler yapılarak anket formları iki anke- tör ile b-H Şubat tarihleri arasında hemşirelere uygulanmıştır Uygulama sonunda elde edilen veriler araştırmacının kendisi tarafından elde değerlendirilerek toplanmıştır. Ve rilerin değerlendirilmesinde istatistiksel yöntem olarak yüzdelik, ortalama ve Ki-kare testi kullanılmıştır. Değerlendirme sonucunda hastanede bir Enfeksiyon Kont rol Komitesi kurulmasının: hastane enfeksiyonları sonucu hastaların hastanede daha uzun süre kalarak gereksiz yere yatak işgali, iş gücü kaybı, zaman kaybı, gereksiz masraflar- 53 - nedeni ile oluşan ekonomik kayıpların azalmasını sağlayaca ğı, ayrıca çalışan hemşirelere hastane enfeksiyonlarına ilişkin sürekli ve etkin eğitim programları düzenlenmesinin daha bilinçli hasta bakımı sağlıyacağı düşünülerek, araştır ma sonunda ilgili öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
-54- An Investigation Towards the Identification of Factors Affecting the Knowledge and Practice of Nurses Working at the Cumhuriyet University Hospital in Sivas. SUMMARY This research has“been undertaken to identify the knowledge, practice and factors affecting the application of nurses working at tha Cumhuriyet University Hospital in Sivas. The work of all the nurses working at the Cumhuriyet University has been covered ”by this research and questionnaire developed on 100 nurses. The data of research have been collected in improved question sheets containing the nur ses' knowledge, practice and factors affecting the application abuut hospital infections. To establish the precision of question sheets, the questionnaires were prelimi narily applied on 8 trainer nurses previously working at the ser vices. Following this, the necessary corrections were made and the inquiry was conducted on these nurses by two inquires in February 1938. The data obtained at the conculusion of in guarie were analysed by the investigation. During the process, the percentage o mean and X test were used as a statistical method. As a result of this investigation, it has been observed that the establishment of a hospital infection control unit as well as on-the-job traning for nurses emplyored will contribute towards an effective decrease in the reduction of hospital infections and a more economic use of hospital facilitiues putting an end to loss of time, work and financial sources. Recommendetaions have been made in this work accordingly.