Characterisation of failure in composite materials with acoustic emission and correlation with micromechanics
Kompozit malzemelerde hasarın akustik emisyon ile belirlenmesi ve mikromekanik ile ilişkilendirilmesi
  1. Tez No: 503321
  2. Yazar: FATİH ERTUĞRUL ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ BÜLENT ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Polimerik kompozit malzemeler karmaşık hasarlanma mekanizmaları sonucunda kırılırlar. Bu hasarlanma meknizmalarının tetiklendiği seviyeleri tek bir çekme testi ile belirlemek kolay değildir. Çünkü, bu malzemelerin gerilme-gerinme davranışları net bir akma noktası veya rijitlik bozulması göstermemektedir. Akustik Emisyon (AE) tekniği, kompozit malzemelerde hasar tayini için kullanılan önemli bir yöntemdir. Bir AE sinyali, hasar olduğunda şekil değiştirme enerjisinin ani biçimde salınması sonucu oluşan bir ultrasonik dalgadır ve hasar hakkında bilgiler içermektedir. Literatürde, hasar tipleri ve AE karakteristikleri arasındaki ilişkiler ile ilgili genel sonuçların çoğu direkt gözlemlere değil, yoruma dayanmaktadır. Bu tez çalışmasında, Karbon Elyaf Takviyeli Plastik kompozitlerde meydana gelen hasarlanmalar AE yöntemi kullanılarak incelenmektedir. AE sinyalleri ve hasar tipleri arasında güvenilir bir ilişki kurulabilmesi için optik gözlem yöntemleri kullanılmıştır. İlk olarak tek yönlü dizilime sahip numuneler test edilmiştir. Bu numuneler üretilirken belli bir katmana kesikler açılarak sunni kusurlar oluşturulmuş ve hasarlanma sırasının istenen biçimde ilerlemesi sağlanmıştır. Bu numunelerin çekme testleri, dayanımlarından daha düşük gerilme seviyelerinde durdurulup, numuneler optik mikroskoplarla incelenerek hasar tipleri belirlenmiş ve AE sinyalleri ile eşleştirilmiştir. Bu sonuçlar, Sonlu Elemanlar Mikromekanik Yöntemi ile gerçekleştirilen bir ilerlemeli hasar analizi modeli öngörüleri ile karşılaştırılmıştır ve ikisi arasında iyi bir tutarlılık elde edilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, izotropik-benzeri numunelerin çekme testleri sırasında Sayısal Görüntü Korelasyonu (DGK) yöntemi ve numune kenarının yerinde gözlemi yöntemleri kullanılmıştır. Bu yöntemler, hasar tiplerinin eşleştirilmesi için kuvvetli deliller sağlamaktadır. Benzer özelliklere sahip sinyallerin gruplandırılması için k-means++ kümeleme algoritması kullanılmıştır. Hasar tiplerinin ilerlemesi ile bunların AE özelliklerinin, dizilimler değiştikçe farklılaştığı görülmüştür. Bu tez çalışmasının sonuçları, literatürde yaygın olarak kabul gören AE yöntemine dayalı hasar sınıflandırmasının güvenilirliğini sorgulanır hale getirmekte ve yeni bir sınıflandırma önermektedir.
Özet (Çeviri)
Polymer composites fail through complex damage mechanisms. It is not easy to determine stress levels for onset of various damage mechanisms with a single uniaxial tension test, since their stress-strain responses do not provide a clear yield point or stiffness degradation during loading. Acoustic Emission (AE) is an important technique used to detect damage in composite materials. An AE signal is an ultrasonic wave resulting from the sudden release of the strain energy when damage initiates and contains information about the damage mode. General conclusions in literature for the correlation of damage modes with corresponding AE characteristics are relied on interpretations rather than direct observation of damage modes. In this thesis, damage progression in Carbon Fibre Reinforced Plastic composites are investigated using AE technique. Optical instruments are used to obtain reliable correlations with damage modes and the AE events. First unidirectional laminates are tested. Artificial defects in the form of slits are incorporated at certain plies during manufacturing to stimulate damage in desired sequence. Tension tests are stopped at certain stress levels before the ultimate strength and specimen edges are investigated with optical microscope to identify damage modes and correlate with AE characteristics. Then results are compared with predictions of a progressive damage model implemented using Finite Element Micromechanical Model and a very good consistency is achieved. In the second part, Digital Image Correlation (DIC) and in-situ edge observation are applied simultaneously during the tension tests of different quasi-isotropic laminates. They provide robust evidences for damage mode correlations. The k-means++ clustering algorithm is used to group similar AE events. It is seen that damage progression and their AE characteristics change with lay-up sequence. The results obtained in this thesis put the reliability of AE based damage mode classifications, widely adopted in literature, in question and a new classification scheme is proposed.