N,N-dialkil-N'-(4-bromo-benzoil)tiyoüre ligandlarının oksorenyum metal komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of oxorhenium metal complexes with N,N-dialkyl-N'-(4-bromo-benzoyl)thiourea
- Tez No: 503337
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezde, N,N-dietil-N'-4-bromobenzoiltiyoüre (HL1), N,N-di-n-propil-N'-4-bromobenzoil-tiyoüre (HL2) ve N,N-di-n-butil-N'-4-bromobenzoiltiyoüre (HL3) ligandları sentezlendive yapıları elementel analiz, 1H NMR, 13C NMR ve FT-IR spektroskopileri ile karakterize edilmiştir. Elde edilen ligantların mononükleer ve dinükleer oksorenyum kompleksleri sentezlenmiştir. Bu komplekslerin moleküler yapıları çeşitli spektroskopik çalışmalar ile doğrulanmıştır. Ayrıca tek kristal kalitesine sahip oksorenyum komplekslerinin moleküler yapısı, tek kristal X-ışını kırınımı tekniği ile belirlenmiştir. Buna ek olarak, şelatlayıcı tiyoüre ligandlarının kullanılan çözücülere ve uygulanan reaksiyon koşullarına dayanan koordinasyon davranışı araştırılmıştır. Mononükleer komplekslerin birbirlerine ve okso-köprülü dimerlere dönüştürülmesi incelenmiş ve 1H NMR spektroskopisi ile izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, N,N-diethyl-N'-4-bromobenzoylthiourea (HL1), N,N-di-n-propyl-N'-4-bromo-benzoylthiourea (HL2) and N,N-di-n-buthyl-N'-4-bromobenzoylthiourea (HL3) ligands have been synthesized and characterizated by elemental analysis, 1H NMR, 13C NMR and FT-IR spectroscopy. Their mononuclear and binuclear oxorhenium complexes have been synthesized and their molecular structure have been confirmed by the various spectroscopic studies. Molecular structure of oxorhenium complexes having single crystal quality has been determined by single crystal X-ray diffraction technique. In addition, the coordination behaviour of the chelating thiourea ligands depending on the solvents used and the reaction conditions applied was investigated. The conversion of mononuclear complexes to each other and oxo-bridged dimers was examined and monitored by 1H NMR spectroscopic technique.