Composition factors of the functor of the complex characters
Karmaşık karakterler izlecinin bileşke çarpanları
- Tez No: 503341
- Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY COŞKUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Herhangi bir sonlu G grubunu, G grubu üzerinde tanımlı karmaşık değerli sınıf fonksiyonlarının karmaşık vektör uzayına gönderen dönüşüm, sıfırdan farklı karmaşık sayıların çarpımsal grubunun her A alt grubu için bir A-fiberli ikili küme izlecidir. Bu izlecin yapısı, A=1 olduğunda basit alt izleçlerinin direkt toplamı iken A, bütün sıfırdan farklı karmaşık sayıların çarpımsal grubu olduğunda tek parça basit bir izleçtir. Yani izlecin yapısı, en küçük ve en büyük fiber grupları için bilinmektedir. Bu tezde biz bu izlecin yapısını iki ara fiber grubu inceledik.
Özet (Çeviri)
The map sending any finite group to the complex vector space of the complex-valued class functions on G is an A-fibered biset functor for any subgroup of multiplicative group of non-zero complex numbers. While this functor is a direct sum of simple subfunctors in the case that A=1, it is a simple A-fibered biset functor in the case that A is the multiplicative group of all non-zero complex numbers. In other words, the structure of the functor is known for the smallest and the largest fiber groups. In this thesis, we determined the structure of the functor for two intermediate fiber groups.