Stability of the non-isothermal Taylor-Couette flow of a ferrofluid under external magnetic field
Harici manyetik alan altındaki ferro-akışkanın izotermal olmayan Taylor-Couette akışının kararlılığı
- Tez No: 503342
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM KUNT ATALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Azimutal manyetik alan hareketi altındaki iletken olmayan ferro-akışkanın izotermal olmayan Taylor-Couette akışı üzerine bir kararlılık analizi yürütülmüştür. Sabit akıştan Taylor spiral akışına doğru olan geçiş, kritik Taylor sayısına göre manyetik alan kuvveti, dairesel sıcaklık eğimi, boşluk oranı, ferro-parçacık derişimi ve boyutu açısından incelenmiştir. Doğrusal kararlılık analizi için; hız, sıcaklık ve manyetizasyon alanlar üzerindeki ölçülemeyecek derecede küçük sarsımlar göz önünde bulundurulmuş ve bunun sonucunda çıkan doğrusal kararlılık denklemleri sistemi Chebyshev kollokasyon metodu kullanılarak çözülmüştür. Ayrıca, orijinal doğrusal olmayan denklemler sistemi, sonlu eleman analiz yazılımı ile sayısal olarak çözülmüştür ve sonuçlar doğrusal kararlılık analizi sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Güçlü manyetik alan altındaki tüm durumlarda anlamlı bir kararlılık gözlemlenmiştir. Ayrıca, dairesel sıcaklık farkının akış üzerinde kararlılığı bozan bir etkisi olduğu ve bu etkinin manyetik alanın gücü arttırıldıkça yükseldiği gözlemlenmiştir. Yüksek ferro-parçacık derişimi ve boyutu, akışkanın güçlü derecede manyetize olmasına sebep olmaktadır ve manyetik alanların kararlılaştırıcı etkisini yükseltmektedir. Geniş boşluklu durumla karşılaştırıldığında, azimutal manyetik kuvvet altındaki kararlılığın dar boşluk durumu için daha düşük olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A stability analysis is conducted for the non-isothermal Taylor-Couette flow of a non-conductive ferrofluid under the action of an azimuthal magnetic field. The transition from steady flow to Taylor vortex flow is investigated in terms of the critical Taylor number and with respect to the changes in the magnetic field strength, radial temperature gradient, gap ratio, ferroparticle concentration and size. For the linear stability analysis, infinitesimal perturbations to the velocity, temperature and magnetization fields are considered and the resulting linear system of stability equations is solved using Chebyshev collocation method. Also, the original nonlinear system of equations is solved numerically using a finite element analysis software, and the results are compared with the linear stability analysis results. A significant stabilization is observed under strong magnetic fields for all cases. It is also observed that radial temperature difference has a destabilizing effect on the flow and this effect is amplified when the magnetic field strength is increased. Higher ferroparticle volume fraction and size lead to a strong degree of magnetization of the fluid and amplifies the stabilizing effect of magnetic fields. The stabilization under azimuthal magnetic forces is observed to be smaller for the narrow gap case compared to the wide gap case.