Sadece anne sütü alan yenidoğan bebeklerde taburculuk öncesi kilo takibinin değerlendirilmesi
Follow-up of the weight loss in exclusively breastfed newborns before hospital discharge
- Tez No: 503354
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GÜLBİN GÖKÇAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş: Yenidoğan bebekler hastane taburculuğu öncesi doğum kilolarının bir kısmını kaybetmektedirler. Belli bir orana kadar (%5-7) 'fizyolojik' olarak kabul edilen bu kayıp, %7'yi geçen bebeklerde erken dönemde mama ile takviye uygulanmaktadır. Mama ile takviye anne sütünün faydalarına sahip olmamakla birlikte uzun vadede anne sütü ile beslenme başarısında düşüklüğe sebep olabilmektedir. Yenidoğan bebeklerde doğumu takip eden birkaç günde kilo kaybına etki eden risk faktörlerinin tespiti sadece anne sütü ile beslenme başarısını arttıracaktır. Amaç: Bu tezin amacı taburculuk öncesi yenidoğan bebeklerdeki kilo kaybına sebep olan risk faktörlerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: VKV Amerikan Hastanesi'nde 1 Ocak 2011- 31 Aralık 2014 arasında doğan bebeklerdeki kilo kaybı retrospektif dosya taraması olarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini dolduran 3812 bebek çalışmaya alınmıştır. Bulgular: İkili tablolarda anlamlı sonuç veren değişkenler 'Multivariate Lojistik Regresyon' ile değerlendirilmişlerdir. Anne yaşındaki artış, sezaryen doğum, gestasyon haftasına göre erken term olma ve primipar olma istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sonuç: Sadece anne sütü alan bebeklerde emzirme başarısının artması için kilo kaybında artışa sebep olan risk faktörlerine sahip olan gruplarda anne- bebek ikilisi yakın takip edilmelidir. Gerekirse emzirme danışmanlığı tekrarlanmalı ve destekleyici emzirme yöntemleri kullanılmalıdır. Doğum yöntemi açısından anneler doğru şekilde bilgilendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Newborn babies lose some of their birth weight before hospital discharge. This loss, which is accepted as“physiological”up to a certain level (5-7%), is supplemented with food in early period for infants with over 7% of loss. While food supplementation does not have the benefits of mother's milk, it may cause low breastfeeding success in the long run. In newborn infants, the identification of risk factors affecting weight loss in a few days following birth will increase exclusive breastfeeding success. Objective: The aim of this study is to evaluate the risk factors that cause weight loss in newborn infants before discharge. Material and Method: Weight loss in infants born between January 1, 2011 and December 31, 2014 at VKV American Hospital was evaluated retrospectively. The hospital records of 3812 babies who completed the inclusion criteria were included in the study. Findings: The variables giving meaningful results in binary tables were evaluated with“Multivariate Logistic Regression”. The increase in maternal age, cesarean birth, early term and gestational week were statistically significant. Conclusion: In order to increase breastfeeding success, mothers and infants relationship should be followed closely in groups having risk factors which cause weight loss. If necessary, breastfeeding counseling should be repeated and supportive breastfeeding methods should be used. Mothers should be informed correctly in terms of birth method.