Twin-blok apareyinin alt birinci küçük azi dişleri üzerine demineralizasyona etkisinin değerlendirilmesi
Investigation of the effects of twin-block appliances on demineralization of lower first premolar
- Tez No: 503353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKIN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ortodontik tedavi sırasında diş sert dokularında mineral kayıpları (demineralizasyon) meydana gelebilmektir ve buna bağlı olarak mine mikrosertliğinde azalma görülebilmektedir. Bu çalışmanın amacı twin-blok apareyi kullanımına bağlı olarak alt birinci küçük azı dişlerinde meydana gelen olası mineral kayıplarının mine mikrosertlik ölçümleri ile değerlendirilmesidir. Çalışmamıza twin-blok tedavisi sonrası alt birinci küçük azı çekimli sabit tedavi ihtiyacı olan 20 hasta (8 erkek,12 kız; ortalama yaş=12,21±1,12) dahil edilmiştir. Çalışma bölünmüş ağız çalışması olarak tasarlanmıştır. Twin-blok apareyi alt çenede tek tarafta birinci küçük azı dişini kapsarken diğer tarafta birinci küçük azı dişi aparey dışında kalacak şekilde modifiye edilmiştir. Bu şekilde modifiye edilen twin-blok apareyi hastalara 12 ay tüm gün boyunca (yemekler hariç) kullandırılmıştır. Hastaların aparey dışında kalan alt birinci küçük azı dişlerinin (Grup I) ve aparey içinde kalan alt birinci küçük azı dişlerinin (Grup II) bukkal ve lingual bölgelerine Vicker's mikrosertlik ölçüm cihazı ile 200 gr yük 10 sn boyunca uygulanmıştır. Grup I ve Grup II den elde edilen sertlik değerleri birbirleri ile kıyaslanmıştır. Sertlik ölçüm değerlerinin istatistiksel değerlendirilmesinde İki Bağımsız Örneklem t Testi (Student's t) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mineral losses (demineralization) can occur in the hard tissues of the teeth during orthodontic treatment, which may result in a decrease in enamel microhardness. The aim of this study is to evaluate the hardness changes of the enamel of lower first premolar teeth due to possible mineral losses occurred because of the use of the twin-block apparatus. Twenty patients (12 females, 8 males; mean age=12.21±1.12) who were indicated as lower premolar extraction after twin-block therapy were included in this study. The study was designed as a split-mouth study. The twin-block appliance was modified to accommodate the first premolar tooth on one side while the first premolar tooth on the other side was out of the appliance. This modified twin-block appliance was used for 12 months all day(excluding meals). The buccal and lingual areas of the non-accommodated lower first premolar teeth (Group I) and the accommodated lower first premolar teeth (Group II) were applied by Vicker's microhardness tester 200 g load for 10 sec. Hardness values of Group I and Group II were compared with each other. Two independent samples t (Student's t) were used in the statistical evaluation of microhardness measurements.