Hastane kanalizasyonundan izole edilen enterobacter sp ve escherichia coli suşlarında uv-repair yeteneğinin araştırılması uvr+,recA+, ve uvr-,recA- genotiplerine sahip mutantlar arasında rekombinasyon olanakları
- Tez No: 50336
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu çalışmada fiziksel bir mutajen olan UV ışınlarının Gram (-) bakterilerden Enterobacter sp. ve E. coli suşlarında etki mekanizması araştırılmıştır. Bakteriler UV ışınına 254 nın dalga boyunda 20 sn periyodda muamele edilmiştir. Kanalizasyon izolatlarının UV ışınlarına ve Augmentin antibiyotiğine hassasiyeti ve dirençliliği araştırılmıştır. Elde edilen izolatların UV ışınına ve augmentin antibiyotiğine plasmid kodlu dirençliliğinin saptanmas için Acridine orange (20 u.gr/ml) Ethidium bromid ( 1 0“5 M) ile plasmid eliminasyonu yapılmıştır. Kanalizasyon izolatlarından Enterobacter sp.'ye ait % 4.87 UV hassasiyeti, % 95.15 dirençlilik fenomeni ve % 4.23 oranında plasmid kodlu UV dirençliliği bulunmuştur. E.coli suşlarında da % 9.42 UV hassasiyeti, % 90.58 dirençlilik fenomeni ve % 5.75 plasmid kodlu UV dirençliliği saptanmıştır. UV ışınlarına hassas suşların seçiminde replica plating yöntemi uygulanmıştır. UV ışınlarına ve antibiyotiğe karşı dirençlilik genini taşıyan plasmidler (verici), UV ışınlarına ve antibiyotiğe hassas suşlara (alıcı suş), transformasyon yoluyla aktarılmıştır. Kanalizasyon izolatları arasında elektroporasyon metoduyla 1 0”4 transformant elde edilirken, protoplast transformasyonuyla 1 0"7 transformant elde edilmiştir. UV ışınına ve antibiyotiğe hassas olan alıcı susun plasmidi izole edilerek agaroz jel elektroforezinde seperasyonu yapılmıştır. UV ışınına ve antibiyotiğe dirençli suşlardan izole edilen plasmidin 29716 bp moleküler ağırlığa sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
81 7. SUMMARY In this study, the effect mechanisms of U V light which is a physical mutagen, on the strains of Enter obacleriaceae sp. and E.coli from Gram (-) coliforms were investigated. The strains were exposured to the 254 nm wavelenght UV light for 20 seconds. The sensitivity and resistancy to UV light and Augmentine ( Clavulonic acid and Amoxycillyne), on antibiotic were studied in the sewage isolate. Plasmid mediated resistance was also studied. Plasmids were eliminated with acridine orange (20|ag/ml), and ethidium bromide (10° M) to determine the plasmid mediated resistance of the obtained isolates to UV light and augmentine. It was found that 4.87 % UV light sensitivity, 95.15 % resistance phenomenon and 4.23 % plasmid mediated UV light resistance were found for Enterobacteriaceae sp. from sewage isolates. But in the strains of E.coli 9.42 % UV light sensitivity, 90.58 % resistance phenomenon and 5.75 % plasmid mediated UV light resistance were seen. The method of replice plating was used in the choosing of strains sensitivity to UV light. Plasmids having got resistance gene to UV light and antibiotic (donor) were transformed to the strains sensitivity to UV light and antibiotic (recipient) via transformation. From the sewage isolates, 10 transformants via electroporation and 10 via protoplast transformatin were obtained. The separation of plasmids of the donor strains which are resistant to UV light and antibiotic was made in the agarose gel electrophoresis after the isolation. It was determined that the plasmids isolated from the strains resistance to UV light and antibiotic had 29716 bp molecular weight.