Sonlu elemanlar ile ortotropik plakların stabilite analizi
Finite-element stability analysis of orthotropic discs
- Tez No: 50337
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NAKİ TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Klasik çok tabakalı plak teorisi kullanılarak ortotropik dairesel plakların burkulma analizi yapılmıştır. Plaklar radyal yönde basınç kuvvetine maruz kalmaktadırlar. Statik halde, plaklar dışarıdan uygulanan bir kuvvetle sıkıştırılmakta, dönen plaklar ise, merkezkaç kuvvetinden dolayı oluşan basınç yüklerine maruz kalmaktadırlar. Bu çalışmada, çevre boyunca ankastre mesnetli olan dönen ortotropik dairesel plakların burkulmaya sebeb olacak kritik dönme hızının hesablanması amaçlanmıştır. Dönmeden dolayı plak içinde oluşan radyal yük basit polinomlar cinsinden ifade edilemediğinden, kritik hızın tayini sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak mümkün olmaktadır. Formülasyonun doğruluğu analitik çözümleri Coulomb ve Bessel fonksiyonları cinsinden bilinen isotropik dönen plak ve radyal yönde sıkıştırılan ortotropik dairesel plak problemleri üzeninde test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar tablolar ve grafikler halinde sunulmuştur. Bu çalışmadan çıkarılan sonuç, bir tek malzeme için anizotropinin derecesini tayin eden ve çember doğrultusundaki rijitliğin radyal doğrultusundaki rijidliğe oranının karekökü olarak tanımlanan bir parametrenin artırılmasının plak stabilitesini azalttığı şeklinde ifade edilebilir. Dönen plaklarda ise, elyafların açılarının belli bir değere kadar artırılması kritik hızı azaltıyor. Değişik malzemelerden yapılmış plakların kritik hızlan karşılaştırıldığı zaman, görülüyorki, anizotropinin derecesini tayin eden parametre üzerinde plağın diğer rijitlik terimleri etki ediyor.
Özet (Çeviri)
72 SUMMARY Using the Classical Laminated Plate Theory (CLPT) the governing equations of stability of circular specially orthptropic plates have been derived. The plates were either stationary being subjected to radial compressive loads or rotating experiencing radial compression due to centrifugal forces. The main objective of the present thesis has been to determine the critical speed of the rotating circular plates fixed along the outer boundary. A finite element formulation has been proposed to reach a solution. Due to the complex nature of the axial force produced by the centrifugal forces, a closed-form solution could not be obtained. The validity of the finite element formulation has been tested on such problems as the rotating isotropic plate and specially orthotropic plates subjected to radial compression the solutions of which are available in the forms of Coulomb and Bessel functions. The results are presented in tables and graphs. It was concluded that for a single material increasing the degree of anisotropy, denoted by a single parameter and defined as the square root of the ratio of circumferential stiffness to radial stiffness, decreased the stability of the stationary plates in question. As for the rotating plates, increasing the angle of ply orientation up to a certain value decreased the critical speed. When the critical speeds of plates of different materials are compared, it was observed that along with the parameter which shows the degree of anisotropy, other plates stiffness terms were effective.