Assessment the impact of urban expansion on land surface temperature using GIS and RS techniques from the case of Soran-Erbil, Iraq
Irak Soran-Erbil, bölgesinde coğrafi bilgi sistemleri ve uzaktan algılama tekniklerini kullanarak kentsel büyümenin kent yüzey sıcaklığı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 503391
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY TANRIVERDİ, DR. KAMARAN WALI MAHMOOD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı arazi yüzey sıcaklığı (LST) derecesi kentsel büyüme üzerine yarattığı etkiyi belirlemektir.Çalışme Soran- Erbil, Irak bölgesi değerleri için yapılmıştır. 1995 ve 2011 yıllarına ait Landsat-5 TM görüntüleri ve GIS tekniği kullanılarak LST değerleri belirlenmiştir. 1995 ve 2011 yıllarına ait LST'nin mekansal dağılımı sonuçları karşılaştırılmadan önce, şehir içindeki ve dışındaki yeni kurulan bölgeler araştırılmıştır. Bu nedenle, çeşitli arazi örtüsü tiplerinin sınıflandırılmasında, arazi örtüsü sınıflarındaki potansiyel değişikliklerin tespit edilmesi amacıyla denetimli sınıflandırma işlemi yapılmıştır. LST verilerinin ölçümü Radyasyon Transferi Denklemi (RTE) aleti kullanılarak toplenmştır. Bulgulara göre, Soran-Erbil'i, hızlı kentsel genişlemesi, toprak örtüsü niteliğinin LST sonuçları üzerinde negetif ve geniş kapsamlı sonuçları olan bir trendi karakterize etmektedir. Kentsel genişleme uygulamasında 1995 yılı için % 44, 97 oranından 2011 yılında ise % 57, 26'ya yükselirken, söz konusu arazi örtüsü sınıflarının da etkilendiği görülmüştür. Örneğin, kentsel genişlemenin, bitki örtüsündeki 1995'te %17.46'dan 2011'de % 11,8'e önemli bir düşüşe neden olduğu görülmektedir. LST değerlerinin mekânsal dağılımı, kentsel merkezine yakın olan yeni bölgelerdeki, ilçelerin eski ilçelere kıyasla en yüksek değerlere sahip olduğunu göstermektedir. Yeni inşa edilen ilçelerin şehir dışında ya da çevresinde daha yoğun olduğu göz önüne alındığında, olasılık, LST değerlerinin, iki yıl boyunca kentsel bölge dışındaki bölgelerde, 1995da 40 ºC ve 40 ºC üstü olduğu şeklindedir. LST değerlerinde varyasyonların da arazi örtüsünün türüne, sınıfına ve niteliğine bağlı olduğu bulunmuştur. Spesifik arazi örtüsü türleri ile ilgili olarak, 1995 yılında 34 ºC ve 2011, yıllında 39.5 ºC olduğu en düşük LST değerlerinin ise bitki örtüsü ve su yüzeylerinin sahip olduğu belirlenmiştir. Diğer arazi örtüsü kategorilerinin daha yüksek LST değerlerine sahip olduğu görülmüştür. Dikkat edilmesi gereken husus, 2011 yılının 1995 yılı sonuçlarıyla karşılaştırıldığında, hem en düşük sıcaklığa sahip hem de en yüksek sıcaklığa sahip arazi örtüsü tiplerinde, LST değerlerinde önemli bir artışın olduğu görülmüştür. Ayrıca bu çalışmada NDVI ile LST değerleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Sonuçta, nitelikler ve değişkenler arasında güçlü bir negatif korelasyon bulunduğu belirlenmiştir. Bu değerler, 1995 ve 2011 için sırasıyla -0.81 ve -0.77 dir. Özetle, bu çalışmada, Soran-Erbil bölgelesinde LST değerlerine kentsel genişleme etkisini araştıran uzaktan algılama teknikleri ile elde edilen sonuçların CBS'ne entegrasyonun geçerliği ve güvenilir sonuçlar elde edildiği görülmüştür. Sonuç olarak, bu çalışme sonuçların çevreci olarak şehir planlamasına en uygun ve etkili yaklaşımları gösteren grupları belirlerken son derece faydalı olacağı, sürdürülebilir kalkınmanın arzulanan durumuna doğru çaba sarf etmeleridir.
Özet (Çeviri)
In this study, the main aim was to determine the impact posed by urban expansion of the degree of land surface temperature (LST). The specific focus was in the context of Soran-Erbil, Iraq. To determine the resultant LST values, images for the years 1995 and 2011 were used in terms of Landsat-5 TM imagery and the GIS technique. The spatial distribution of LST was also investigated in terms of the newly built districts within and outside the city before comparing the respective outcomes for the years 1995 and 2011. Thus, the classification of various types of land cover was achieved via the supervised classification process with the aim of fostering detections of potential changes in the respective classes of land cover. The retrieval of LST data was also achieved via the use of the Radiative Transfer Equation (RTE). From the findings, a fast-paced state of urban expansion characterizes Soran-Erbil, a trend that has had far-reaching consequences on the nature of the land cover that, in turn, has had a trickle-down effect on LST value outcomes. With the practice of urban expansion increasing the coverage from 44.97 % for the year 1995 to 57.26 % for the year 2011, the respective classes of land cover were also seen to be affected. For example, urban expansion is seen to account for the significant decline in vegetation cover from 17.46 % in 1995 to 11.8 % in 2011. In relation to the newly built districts, the spatial distribution of LST value outcomes indicated that those districts that were close to the urban zone had the highest values when compared to the older districts. Given that the newly built districts were more concentrated outside or around the city, the eventuality was that LST values were higher in regions outside the urban zone for the two years which is 40 ºC in 1995 and 44 ºC. Variations in LST values were also found to be dependent on the type, class or nature of the land cover. Regarding these specific types of land cover in 1995 is 34 ºC and 2011 is 39.5 ºC, vegetation and water surfaces were found to exhibit the lowest LST values. The other categories of land cover revealed higher LST values. Imperative to note is that both the land cover types with the lowest temperature and those with the highest temperature saw the year 2011 witness a significant increase in LST values when compared to the outcomes for the year 1995. The nature of the relationship between NDVI values and LST values was also examined in this study. From the outcomes, it was established that a strongly negative correlation exists between these attributes or variables. Precisely, this was -0.81 and -0.77 for 1995 and 2011 respectively. In summary, this study revealed that the integration of the GIS data into the outcomes obtained via RS techniques fosters outcome validity and reliability when investigating the impact of urban expansion on LST values in zones such as Soran-Erbil. The eventuality is that such outcomes are highly beneficial because they inform groups such as environmentalists regarding the most appropriate and/or effective approaches to urban planning while striving towards the desirable state of sustainable development.