Farklı rezin esaslı yapıştırma simanlarının sitotoksik özelliklerinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro evaluation of cytotoxicty of different resin based luting cements
- Tez No: 503392
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK HASANREİSOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırmamızda, dört farklı rezin esaslı yapıştırma simanının, değişik polimerizasyon koşullarına ve zamana bağlı olarak hücreler üzerinde oluşturdukları sitotoksik etkiler karşılaştırıldı. Bu amaçla iki adet geleneksel (Rely X ARC, Variolink N) ve iki adet kendinden adeziv rezin esaslı yapıştırma simanı (Rely X Unicem, Multilink speed) kullanıldı. Örneklerin hazırlanması, 2 mm derinliğinde ve 5 mm çapında silindirik boşluklar içeren, ısıya dayanıklı politetrafloroetilen kalıplardan yararlanılarak hava akımlı kabin içerisinde steril şartlar altında tamamlandı. Araştırmamızda örneklerin polimerizasyonunda, doğrudan ışık uygulaması, 2mm kalınlığında-10 mm çapında IPS Empress II ve Lava Ultimate diskler üzerinden ışık uygulaması ve kimyasal polimerizasyon olmak üzere dört farklı strateji uygulandı. Işık uygulaması yapılması gereken gruplarda her bir siman için kullanım talimatlarında belirtilen sürelerde, LED polywave özelliği olan Bluephase 20i ışık cihazının High Power modu (1200 mW/cm2) ile polimerizasyon sağlandı. Kimyasal olarak polimerize edilen örnekler, 1 kg ağırlık altında, ışık uygulaması yapılmadan 10 dakika boyunca otopolimerize olması için bekletildi. Her bir grupta 20 örnek olacak şekilde, dört farklı polimerizasyon protokolüne göre hazırlanan örnekler; 0 (1. Saat), 1, 2, ve 7. günlerde test edilmek üzere dörde bölündü. Hazırlandıktan hemen sonra her bir yüzü 45'er dakika süre ile ultraviole ışığına tabi tutularak sterilize edilen örnekler, özütlerinin elde edileceği, 565 µL DMEM içerisine yerleştirildi. %5 CO2 hava, %90 oranında nem ve 37° C'de inkübe edilen örneklerden elde edilen salınım sıvıları, birinci saat (0.gün), 1, 2 ve 7. günlerin sonunda her bir ependorf tüpünde 125 µL olacak şekilde üç porsiyona ayrıldı. Örneklerden elde edilen salınım sıvılarının sitotoksik etkilerinin incelenmesi amacı ile 96 kuyucuklu mikroplakların içerisine her birinden 100 µL olacak şekilde hazırlanmış olan salınım sıvılarından ve fare embriyo dokusundan elde edilen fibroblast kökenli NIH/3T3 (ATCC® CRL-1658) hücre süspansiyonundan konuldu. MTT testine tabi tutulan mikroplakalar ELISA okuyucusunda (Synergy HT, Biotek Instrument, Winooski, Vermont, ABD) optik yoğunluk 570-630 nanometre aralığında olacak şekilde ayarlanarak okutuldu. MTT testi, her grupta üçer kez tekrarlandı. Veriler Üç yönlü ve tek yönlü ANOVA ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the cytotoxic effects of four different resin based luting cements were compared with regard to different polimerization conditions and time intervals. For this, two conventional (Rely X ARC, Variolink N) and two self adhesive resin based luting cements (Rely X Unicem, Multilink speed) were used. The fabrication of samples was completed under sterile conditions within Laminar Air Flow Cabinet using heat-resistant polytetrafluoroethylene molds with 2 mm deep and 5 mm diameter cylindrical cavities. To cure the samples, four different polymerization strategies were used including dual polymerization with direct light application, irradiation over the IPS Empress II and Lava Ultimate discs and chemical (self-cure) polymerization. In the groups which require light irradiation, time intervals for each cement defined in instructions for use were applied using the High Power mode (1200 mW/cm2) of Bluphase 20 i LED curing unit which has polywawe feature. Chemically polymerized samples were allowed to self-cure for 10 minutes under 1 kg weight. The specimens prepared according to four different polymerization protocol were divided into four groups to be tested at 0 (1 hour), 1, 2, and 7 days, providing 20 samples in each group. Immediately after preparation, all specimens were sterilized with UV-radiation for 45 min on each side and placed in 565 µL Dulbecco's modified Eagle medium to obtain extracts. The extracts acquired from the samples which were preincubated at 5% CO2air, 90% humidity and 37 ° C were divided into three equal volume of 125 µL for each time intervals (1 hour (day 0), 1, 2, and 7 days). To examine the cytotoxic effects of the extracts obtained from the specimens, 100 µL of extract and 100 µL of cell suspension which contains NIH / 3T3 (ATCC® CRL-1658) fibroblast cells derived from mice embryonic tissue were placed within 96 well microplates. After performing MTT assay, microplates were submitted to an enzyme-linked immune-sorbent assay (ELISA) reader for analysis of optical density at 570-630nm. MTT assay was repeated three times for each group. Statistical analyses were made using three way and one way ANOVA.