İnek ve keçi sütlerinden üretilen ve 15 gün süre ile depolanan meyveli/aromalı ve sade yoğurtların nitelikleri üzerinde karşılaştırmalı bir araştırma
Research on the qualities of the set type plain and fruit-aroma yogurts produced from cowis and goats milk and stured for 15 days
  1. Tez No: 50339
  2. Yazar: MUSA SERDAR AKIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA KONAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
121 ÖZET Bu çalışmada, inek ve keçi sütlerinden üç tekrarlı olarak üretilen sade ve meyveli/aromalı yoğurtlar 4±1 °C 'de15 gün süre ile depolanmışlardır. Üretim sırasında çiğ ve pastörize sütlerden, depolama sırasında ise sade ve meyveli/aromalı yoğurtlardan depolamanın 1., 5., 10. ve 15.günlerinde örnekler alınarak fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal özelliklerindeki değişimler incelenmiştir. Bu değişimlere süt çeşidinin, depolama süresinin ve meyve/aroma çeşidinin etkileri istatistiksel yöndende araştırılmıştır. Elde edilen bulguların genel bir değerlendirilmesi yapıldığında, süt çeşidinin, meyve/aroma çeşidinin ve depolama süresinin sade ve meyveli/aromalı yoğurtların bazı özellikleri üzerinde istatistiksel olarak önemli düzeyde etkili olduğu belirlenmiştir (p0.05). Uygulanan mikrobiyolojik analizlerde sade inek ve keçi sütü yoğurtlarının laktik asit bakteri sayılan ve toplam mikroorganizma sayıları depolama süresince dalgalanmalar göstermiş, bu yoğurtlarda koliform grubu mikroorganizma ve maya-küf saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
124 SUMMARY In this research set type plain and fruit-aroma yogurts were made in 3 repetitions from cow's and goat's milk and stored at +4±1 °C for 15 days. Samples from the raw and pasteurised (heat treated) milks and from the yogurts at 1st 5th 10th and 15th days of storage were taken and physical, chemical, microbiological and organoleptical qualities changes were analysed. The effects of the different types of milk and of fruit-aroma and the storage period on the quality changes of the yogurts were also found to be statistically significant. Variance analyses to determine the difference between the cow's and the goat's milk used in the production of the plain yogurts indicated that the difference between the acidity, fat, protein, lactose and ash contents were statistically significant (p0.05). There were no coliform group bacteria or yeast and mould in the milks used. Type of the milk were found to have statistically significant effects (p0.05). The number of lactic acid bacteria and total microorganisms in plane set yogurts produced from cow's and goat's milk fluctuated during storage. There were not any coliform group bacteria or any yeast and mould in the plain yogurts.