Gümüşhane ilinde çevre sağlığı ve afet ilişkisi üzerine bir araştırma
A research on relationship of environmental health and disaster in Gümüşhane city
- Tez No: 503406
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURÇİN KÜÇÜK KENT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çevre sağlığı; atıklar, çevre kirliliği, konut sağlığı, su ve gıda sanitasyonu gibi konuların yer aldığı, çevresel dengenin korunması ve canlıların hayatsal devamlılığı açısından oldukça önemli bir alandır. Benzer şekilde, afetler de insan hayatını derinden etkileyebilen ciddi can kayıplarına sebep olabilen olumsuz olaylardır. Afetler ve çevre sağlığı sorunlarının birbirlerini etkilemeleri sebebiyle konularının bir kısmı iç içe yer almaktadır. Gün geçtikçe çevre sağlığı sorunları artmasına paralel olarak afet ve çevre sağlığı ilişkisinin önemi artmasına rağmen, bu konuda literatürde oldukça çok sınırlı çalışma yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı; Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin genel veya olası bir afet olayı durumunda; çevre sağlığı ve çevre sağlığı problemleri ile ilgili ön bilgi ve görüşleri hakkında bilgi edinmekti. Çalışma yönteminde, Sağlık Bilimleri Fakültesindeki 328 öğrenciye bir anket çalışması uygulandı. Elde edilen veriler ve gruplar arasındaki farklılıklar Ki-kare testi ve Ortalama ± Standart sapma kullanılarak istatistiksel açıdan değerlendirildi. Çalışma sonucunda; Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin çevre sağlığı tanımı ve konularının çoğuna hakim olduğu ve afetlerde çevre sağlığı hakkında genel olarak ön bilgiye sahip oldukları gözlendi.
Özet (Çeviri)
Environmental health, which is placed in subjects that waste, environmental pollution, housing health, water and food sanitation etc., is very important field about protection of the environmental balance and vital survival of the living. Similarly, disasters are the adverse events that can cause serious loss of life that can deeply affect human life. Because disasters and environmental health problems affect each other, so some of their subjects are placed in nested. Despite the increasing importance of disaster and environmental health in parallel with increasing environmental health problems, there is a very limited study in the literature. The aim of this study; in the event of a general or possible disaster, it was obtained information and opinion of Gumushane University Health Sciences Faculty students about environmental health and environmental health problems. In the study method, a survey was applied on 328 students in the Faculty of Health Sciences. Datas and the differences between the groups were evaluated by using Chi-square test, and Mean ± Standard deviation, statistically. In the results of this study; it was observed that the students of the Faculty of Health Sciences had mainly definition and subject about environmental health and they had general preliminary knowledge of environmental health in disasters.