Annelerin ve sağlık çalışanlarının emzirme döneminde ilaç kullanımına ilişkin görüşleri: Nitel bir çalışma
Views of mothers and health-care workers on drug use during breastfeeding: A qualitative study
  1. Tez No: 669184
  2. Yazar: ELİF BUŞRA HAMZAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KUĞUOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ BEHİCE EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Emzirme döneminde ilaç almak anneler için büyük bir endişe kaynağıdır. Bilgi ve tutumlar annelerin bu durumda davranışlarını şekillendirir. Emziren kadınlar için ilaç önerileri çoğunlukla sağlık çalışanları tarafından verilir. Bu çalışmanın amacı; sağlık çalışanlarının ve emziren kadınların ilaç kullanımına ilişkin görüşlerini tespit etmektir. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik yaklaşım kullanılmıştır ve derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Çalışma evreni; Gümüşhane ilinde yer alan bir hastanenin Doğumhane biriminde, Pediatri servisinde, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde çalışan hemşire ve ebe, pediatristler ve kadın hastalıkları ve doğum uzmanları, hastane eczacıları ve polikliniğe başvuru yapan annelerden oluşmuştur. Görüşmeler nitel araştırmalarda kullanılan Qualitative Data Analysis Software (NVivo 12) paket programına aktarılarak tematik analiz yapılmıştır. Annelerin emzirme döneminde ilaç kullanımı konusunda duyarlı ve tedirgin oldukları, ilaç kullanan annelere aile, eş ve yakın çevre tarafından tepki gösterilebildiği, sağlık çalışanlarının emzirme döneminde genel olarak ilaçlar konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıkları belirlenmiştir. Sağlık çalışanlarından hekimler, ilaçlar hakkında bilgi sahibi değillerse kaynaklara başvurduklarını dile getirmiş fakat diğer sağlık çalışanları sadece bilmediklerini söylemekle yetinmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Use of pharmaceutical drugs during the breastfeeding period raises concerns within the maternal population. Their knowledge and attitude towards drugs affect their behavior in such cases. Breastfeeding women receive their suggestions about a pharmaceutical drug from their healthcare provider. The aim of this study; is to identify the views of healthcare workers and breast-feeding mothers on pharmaceutical drugs. In this study, one of the qualitative research methods used a phenomenological approach and in-depth interviews were conducted. The setting of the study is a delivery room in the Pediatric department of a Hospital in Gumushane Province of Turkey. Participants of the study included Nurses, Midwives, Pediatricians, Obstetrics and Gynecology specialist's hospital pharmacists and Mother's within the delivery room. Thematic analysis was carried out by transferring to the Qualitative Data Analysis Software (NVivo 12) package program used in qualitative research. It has been determined that mothers are sensitive and anxious about the use of drugs during breastfeeding, the family, spouse and close relatives may react to mothers who use drugs, and healthcare workers generally do not have sufficient knowledge about drugs during breastfeeding. Within the healthcare population, the physicians, if they didn't have knowledge about the medication, they would refer to different resources however other healthcare providers stated that they had little or no knowledge on the drugs.