Mildiyö hastalığına karşı farklı tolerans derecelerindeki bazı ayçiçeği genotiplerinde tohum kökenli fungusların belirlenmesi
Determination of seed-borne fungi in some sunflower genotypes with different tolerance degree to downy Mildew disease
  1. Tez No: 503418
  2. Yazar: MUSTAFA ARAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada ayçiçeği mildiyösü hastalığına karşı yüksek derecede hassas ve tolerant olan genotiplerin perikarp ve tohumlarında bulunan fungus türlerinin tanılanması ve patojenisitelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Alternaria alternata hassas genotiplerin tümünün tohum ve perikarplarında tespit edilmiştir. A. İnfectoria, Bipolaris cynodontis, Cladosporium cladosporioides ve Fusarium oxysporum'un varlığı genotiplere, perikarp ve tohum kısımlarına göre farklılık göstermiştir. Funguslarla bulaşık en yüksek perikarp ve tohum oranı sırasıyla 2517-A (% 19) ve 9728-A (% 16) genotiplerinde olmuştur. Ayçiçeği mildiyösüne yüksek olarak tolerant genotiplerin perikarp ve tohumlarının yaygın olarak F. culmorum ile bulaşık olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte A. alternata 3 genotipte, A. infectoria ise 1 genotipte görülmüştür. Tolerant genotipler arasında 13-TR-001 ve TTAE-13-19'un sırasıyla perikarp ve tohumlarının fungus etmenlerle en yüksek oranda bulaşık olduğu belirlenmiştir. İzole edilen fungus türlerinin tohum içeren perikarba inokulasyonu şeklinde gerçekleştirilen patojenisite testlerinde, A. alternata % 24.03 ile % 33.3 arasında değişen oranlarda hastalık şiddetine neden olmuştur. Bu oran A. infectoria, B. cynodontis, C. cladosporioides, F. culmorum ve F. oxysporum için sırasıyla %6.31-22.7, % 19.37-30.7, % 22.25-26.27, % 29.03-52.03 ve % 19.37-38.7 arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to identify fungi species on pericarps and seeds of sunflower genotypes, which were highly sensitive and tolerant against downy mildew, and their pathogenicities in this study. Alternaria alternata was determined in seeds and perikarps of all sensitive genotypes. The presence of A. infectoria, Bipolaris cynodontis, Cladosporium cladosporioides and Fusarium oxysporum differed to genotypes, pericarps and seeds. The highest pericarp and seed rate contaminated with fungi was recorded on 2517-A (% 19) and 9728-A (% 16), respectively. The pericarps and seeds of tolerant genotypes against sunflower downy mildew were commonly contaminated with F. culmorum. However A. alternata was present in three tolerant genotypes and A. infectoria was found in a genotype. Among the tolerant genotypes pericarps and seeds of 13-TR-001 and TTAE-13-19, respectively were contaminated with fungi at the highest rate. In pathogenicity tests by inoculation of pericarps with seeds, A. alternata caused disease severity ranged from 24.03% to 33.3%. This range was between 6.31 % and 22.7 %, 19.37 % and 30.7 %, 22.25 % and 26.27 %, 29.03 % and 52.03 %, 19.37 % and 38.7 % for A. infectoria, B. cynodontis, C. cladosporioides, F. culmorum and F. oxysporum, respectively.