Adana ili hava kirliliğinin meteorolojik analizi ve kirlilik ölçütlerinin saptanması
- Tez No: 50344
- Danışmanlar: PROF.DR. VEDAT OĞUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezde, Adana ilini konu alan bir hava kirliliği analizi sunulmuştur. Kirlilik parametreleri ile meteorolojik parametreler arasındaki ilişki araştırılmıştır. Hava kirliliği parametreleri, 1993 ve 1994 yıllarında, Adana'nın Reşatbey semtinden alınan hava kiri filtrelerinden elde edilmiştir. Adana ilinin, Türkiye'nin büyük endüstri ve yerleşim merkezlerinden birisi olması, aynı zamanda bu bölgenin meteorolojik koşullar açısından büyük değişiklikler göstermesi, çalışmanın Adana'da da yapılmasının nedenidir. Çalışmanın birinci bölümünde hava kirliliği bilgileri verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde Adana ilinin, topoğrafik, coğrafık ve endüstriyel özellikleri anlatılmıştır. Bu bölümde, çalışmada kullanılan metodlar anlatılmıştır. Bu bölümde, hava kirini toplamada kullanılan filtreleri değerlendirme yöntemi anlatılmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde, Adana'nın hava kirliliği kriteri araştırılmıştır. Bu bölümde Adana havasmdaki Kükürtdioksit (SCb) ve katı parçacıklar (T.S.P.) nin günlük konsantrasyonlarının dağılımı gözönüne alınarak gruplandırma yapılmıştır. Bu çalışmada kükürdioksit ve T.S.P. nin günlük değerleri kullanılarak bir hava kirliliği analizi sunulmuştur. Çalışmanın başındaki amaç, hava kirliliği araştırmalarında bir analiz metodu geliştirmekti. Gelecekteki amaç ise, bu analiz metodunun diğer önemli sanayi ve yerleşim merkezlerine uygulanmasıdır. Şehirlerin çoğalması ve kalabalıklaşması çevre üzerinde, özellikle hava kirliliğinde hissedilir artışlara neden olmuştur. Hava Kirliliği Kaynakları 1. Noktasal Kaynaklar: Endüsriyel kuruluşlar, enerji santralleri. 2. Alansal Kaynaklar: Yerleşim alanları. 3. Çizgisel Kaynaklar: Motorlu kara, deniz ve hava araçları örnek verilebilir. Kirleticiler atmosfere ilk çıktıkları anda primer kirleticilerdir. Daha sonra, atmosferde oluşan fotokimyasal reaksiyonlar sonucu, çok zararlı maddeler oluşturur. Bu aşamaya sekonder kirleticiler denir.Çalışma sonucunda, Adana ili sınırları içerisinde bulunan endüstri kuruluşlarının yerleşim alanlarının D-400 karayolunun kuzey ve güney kesimlerinde olduğu görülmüştür. Asıl kirlenmenin ise, bu bölgelerde gerçekleştiği görülmüştür. Adana havasındaki kükürdioksit ve katı parçacıkların ölçüm sonuçları ile meteorolojik parametrelerin kıyaslanması sonucunda, Aralık, Ocak ve Şubat aylarında kirlenmenin oluştuğu gözlenmiştir. Sonuç olarak, dünyada çevre ve toplumsal maliyetleri çok yüksek olan kömür, petrol gibi fosil kökenli enerji kaynaklarının kullanımı hızla terkedilmelidir. Ülkemizde bir çok noktadan kendiliğinden çıkan doğal karbondioksit atmosferdeki karbondioksitin artmasına ve bu gazın güneş ışınlarını haps etmesi nedeniyle daha sıcak bir atmosfer oluşmasına ve doğal çevrede büyük değişiklikler yaşanmasına neden olmakta ve çıktığı yerlerde tarım yapılamamakta, başta hayvanlar olmak üzere insanlar üzerinde bile öldürücü etki oluşturmaktadır. Şehir merkezlerinde karbonlu bileşikleri fazla olan yakıtların yakılması, özellikle motorlu araçların yoğun olduğu mekanlarda C 'li bileşikler CO ve CO2 'yi oluşturmaktadır. Sera etkisi yolu ile daha fazla zararlı (fotokimyasal reaksiyonlar sonucu) gazların oluşmasına sebep olmaktadır. Adana" nın kış mevsiminde, iklim yönünden ılık bir özelliğe sahip olması, konut ısıtılması nedeni ile oluşan kirlenmenin düşük bir düzeyde olmasına sebeptir. Çalışmada, 1 993 yılı değerlerinin yanısıra 1 994 yılı değerlerininde kullanılması, her iki yıl arasındaki kirlilik düzeyinin ortaya konması içindir. Bütün bu çalışmalardan sonra, Adana havasının kirlilik düzeyinin düşük olduğu, hatta temiz olduğu söylenilebilir. Ama, ileride oluşacak kötü meteorolojik şartlarda zararları ortadan kaldırmak yolunda bu çalışmanın ışık tutması amaçlanmıştır. Tüm aylarda rüzgar hızının yüksek olduğu günlerde kirlilik konsantrasyonu düşük gözlemlenmiştir. Basıncın düşük bağıl nemin düşük olduğu günlerde ise, yağışın olduğunu veya kuvvetli rüzgarın olduğunu söyleyebiliriz. 1993 ve 1994 yılında en kirli ay olarak Ocak ayı tesbit edilmiştir. Çünkü, en fazla enverziyon bu ay içerisinde gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with an air pollution analysis applied to the province of Adana and the relation between the air pollution parameters and the meteorological parameters is studied. Air pollution parameters have been obtained from the filtered dirt data collected in the Reşatbey district of Adana during the years to 1993 and 1994. Adana is selected as an interesting and suitable province for applying this analysis on the ground that it is one of the largest industrial and residential centers in Turkey and it exhibits large variations in meteorological conditions. The third chapter of the thesis presents a general introduction to the study of air pollution. The third chapter is concluded with a description of topographical, geographical and indusrial features of the province of Adana. This chapter is devoded to the methods used in the study. This chapter continues with a presentation of the techniques used to evaluate the pollutants collected in filters. The fourth chapter presents the details of the air pollution criterion established in this thesis for the province of Adana. In the fourth chapter the SCb and T.S.P. contained in the air of Adana are classified according to a new method. Following this, the coefficients of the polynomial curve equation of the elements and T.S.P. are classified again. The elements and/or T.S.P. coefficients of which are close to each other are collected in the same category the resulting categories are significiant because they bring the elements and/or T.S.P. displaying similar features to gether in the same group. Air Pollution Sources 1. Point Sources: Industrial features, energy features. 2. Field Sources: Residential areas. 3. Line Sources: land, sea and air vehicles are examples. The pollutants first outputing moments atmosphere means of primer pollutions, and then, photochemical reactions setting up in atmosphere and then, to setting up very harmful elements. This case means of secondery pollutions. This thesis resuting, Adana city lines in have industrial features, settlement fields north and south of D-400 highway parts have their. Important of pollutants to being this parts in addition, the relation between the SO2 and T.S.P. measuring with meterological parameters resulting December, January and February are the mounth with most pollutant din atmosphere. The resultant; all over the world, fossil based energy resources like coal and petrol are rapidly being abondened because of their high damage in environment and community. The realese of this gas in many locations thoughout our country increase the atmospheric carbondioxcide content and this results in an increase in the atmospheric temperature due to the green house effect. This causes great changes in the environmental balance, which imposes deadly effects on agrriculture, animals and even on human life. Used of material containing too much C as a sources of energy at the center of cities and gas exhoused by automobiles and the other machines increase the amount of chemical compound including C like CO and CO2 in air. Then this gas layer above the biosfer becomes more changes (as a result of some photo chemical reactions). In Adana, it is warm enough in winter; so the air pollution resulted by home heating is generally low level. In this study, air pollution values measured in 1993 and 1994 were presented to show if there was any variability between two years in that subject. After all these explanation, it can be concluded that air is clean enough in Adana. But in future, undesirable climatic conditions may occur, for this reason the main purpose of this study is to develop projections for the problems to come. Throughout the year, on the days high wind speed occured lower air pollution was observed. The days on which air pressure and air humidity were at low level. We can say that it was rainy and stormy. Either in 1993 and 1994, the highest level of air pollution as were determined in January. It might have been caused by high rate of inversion in that month.