Hava kirliliğinin kamu sağlık politikaları üzerindeki etkileri: İzmir kentleşmesi örneği
The effects of air pollution on public health policies: The case of Izmir urbanization
  1. Tez No: 1011263
  2. Yazar: FURKAN HANLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT BAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Kamu Yönetimi, Political Science, Public Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Hava kirliliği kaçınılmaz olarak insan uygarlığının, sanayileşmenin ve küreselleşmenin sonucudur. Bu çalışma; hava kirliliğini, temiz hava politikalarını ve hava kirliliğinin insan sağlığına olan etkilerini kapsamlı bir şekilde incelemek ve bu konuda politika yapıcılar, sağlık profesyonelleri, akademisyenler, öğrenciler ve toplumun diğer kesimleri için duyarlılık ve farkındalık kazanılmasını sağlamak amacıyla yapıldı. Bu doğrultuda Türkiye'deki akademisyenlerin ve sağlık profesyonellerinin hava kirliliğinin insan sağlığına olan etkilerini ve hava kalitesinin yükseltilmesini hedefleyen kamu politikalarının önemini toplumu oluşturan bireylere ve politika yapıcılara detaylı olarak anlatması ve sonrasında politika oluşturulması ile uygulanmasına ortak olması gerektiği konusunda anlayışa sahip olması hedeflendi. Kentleşme ile hava kirliliği bağlantılı kavramlar olduğundan ötürü küresel ölçekte kentsel popülasyonun ileriki dönemlerde de artacağı göz önüne alındığında hava kirliliğinin insanlara etkileri prospektif açıdan düşünülmesi ve dikkat edilmesi gereken bir husustur. Bu çalışma, hava kirliliğinin insan sağlığına etkilerini derinlemesine analiz etmektedir. Çalışma; kentleşme, hava kirliliği ve insan sağlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi bağlamında planlı ve düzenli kentleşme, hava kirliliğinin azaltılması, hava kalitesinin arttırılması ve halk sağlığının korunması çerçevesinde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi perspektifinde politika geliştirme açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmada verilerin toplanması, işlenmesi ve analizi için PubMed, PEDro, ScienceDirect ve Dergipark'tan kentleşme, hava kirliliği, insan sağlığı ve kamu politikası kavramlarıyla bağlantılı olan anahtar kelimelere yönelik olarak geniş kapsamlı bir literatür taraması yapıldı. Çalışmada hava kalitesini arttırmaya yönelik kamu politikalarını içeren araştırmalar ve raporlar ile hava kirliliğinin insan sağlığına etkilerini inceleyen epidemiyolojik gözlemsel araştırmalardan faydalanıldı. Makale seçiminde araştırmaların çalışma konusuyla doğrudan bağlantılı ve güncel olmasına odaklanıldı. Hava kirliliğinin İzmir'deki, Türkiye'deki ve dünyadaki güncel durumuna bakıldı. Hava kirliliğinin solunum sistemine, kardiyovasküler sisteme, sinir sistemi ve serebrovasküler sisteme, gastrointestinal sisteme, endokrin sisteme, üriner sisteme, kadın sağlığı, üreme kapasitesi, gebelik ve çocuk sağlığına, kas-iskelet sistemine, insan psikolojisine, insan derisine ve insan gözüne etkileri derinlemesine olarak analiz edildi. Bu çalışmada İzmir'in kentleşme sürecinde hava kirliliğine sebep olan durumlar incelendi. Bu süreçte oluşan hava kirliliğinin insan sağlığına etkilerinin analizi yapıldı ve İzmir ilindeki hava kirliliği düzeyleri güncel raporlardan elde edilen veriler aracılığıyla değerlendirildi. İzmir ili aracılığıyla tümevarım yapıldı. Büyükşehirlerdeki kentleşme, hava kirliliği ve insan sağlığı değişkenleri arasındaki ilişki günümüzün küreselleşen dünyası için anlaşılması gerektiğinden dolayı bu üç değişken arasındaki ilişki İzmir örneği üzerinden çözümlendi. Bu çalışmadan elde edilen veriler doğrultusunda hava kirliliğine uzun süreli maruziyetin kümülatif etkisinin sonucu olarak insan vücudunda oluşan lokal ve sistemik patolojilerin mekanizması incelendi. Hava kirliliğinden kaynaklanan hastalıkların etiyolojisi ve patofizyolojisi analiz edilerek hava kirliliği ve bu kirlilik çeşidiyle bağlantılı hastalıklar arasındaki nedensellik ilişkisi irdelendi. Çalışma; hava kirliliğinden kaynaklanan hastalıkların risk faktörlerinin ve mekanizmasının derinlemesine kavranması ile bu hastalıklar için koruyucu ve önleyici yaklaşım uygulanması adına bir perspektif sağladı. İzmir ilinde hava kirliliğinin güncel durumu incelendi. İzmir'deki hava kirletici parametrelerin yıllık konsantrasyonunun Dünya Sağlık Örgütü limit değerlerinin üstünde olduğu tespit edildi. Bu durum, İzmir'de yaşayan bireylerin sağlığını korumak ve geliştirmek için hava kalitesini iyileştirmeyi amaçlayan kamu politikalarının oluşturulması ve uygulanmasının gerekli olduğunu gösterdi. İzmir'de planlı ve düzenli kentleşme, hava kirliliğinin kontrolü ve insan sağlığının korunması için öneriler sunuldu. Bu tez çalışmasının neticesinde çevre sorunlarının bütüncül bir şekilde ele alınmasının esas olduğu, bununla birlikte kentleşme sürecinde planlı ve düzenli kentleşme, hava kirliliğinin kontrolü, hava kalitesi yönetimi ve halk sağlığını geliştirmeye yönelik bir dizi kamu politikasına ihtiyaç duyulduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Air pollution is inevitably a consequence of human civilization, industrialization, and globalization. The purpose of this study comprehensively examine air pollution, clean air policies, and the effects of air pollution on human health, and to raise awareness and sensitivity on this issue among policymakers, health professionals, academics, students, and other segments of society. Accordingly, the aim is to ensure that academics and health professionals in Türkiye understand the importance of comprehensively explaining the effects of air pollution on human health and the significance of public policies that improve air quality to individuals and policymakers, and subsequently participate in policy making and implementation. Since urbanization and air pollution are interconnected concepts, and given the expected increase in urban populations globally, the effects of air pollution on humans to be considered and addressed prospectively. This study analyzes the effects of air pollution on human health in depth. The study has important implications from a Political Science and Public Administration perspective in terms of policy development, focusing on planned and orderly urbanization, reducing air pollution, improving air quality, and protecting public health, within the context of examining the relationship between urbanization, air pollution, and human health. In this study, a comprehensive literature search was conducted using PubMed, PEDro, ScienceDirect, and Dergipark for keywords related to urbanization, air pollution, human health, and public policy concepts to collect, process, and analyze data. The study utilized research and reports on public policies aimed at improving air quality, as well as epidemiological observational studies examining the effects of air pollution on human health. In selecting articles, the focus was on research that was directly related to the subject matter and current. The current state of air pollution in Izmir, Türkiye, and the world was examined. The effects of air pollution on the respiratory system, cardiovascular system, nervous system and cerebrovascular system, gastrointestinal system, endocrine system, urinary system, women's health, reproductive capacity, pregnancy and child health, musculoskeletal system, human psychology, human skin, and human eyes were analyzed in depth. This study examined the factors causing air pollution during the urbanization process of Izmir. The effects of air pollution on human health were analyzed, and air pollution levels in Izmir were evaluated using data from current reports. Using Izmir as a case study inductive reasoning was conducted. Since understanding the relationship between urbanization, air pollution, and human health variables in metropolitan areas is crucial for today's globalized world, the relationship between these three variables was analyzed using Izmir as an example. Based on the data obtained from this study, the mechanisms of local and systemic pathologies in the human body resulting from the cumulative effect of long-term exposure to air pollution were examined. The etiology and pathophysiology of diseases caused by air pollution were analyzed, and the causal relationship between air pollution and diseases associated with this type of pollution was investigated. This study offers a perspective on gaining an in-depth understanding of the risk factors and mechanisms of diseases caused by air pollution, and on implementing protective and preventive approaches for these diseases. The current state of air pollution in Izmir was examined. It was found that the annual concentration of air pollutant parameters in Izmir exceeds the World Health Organization's limit values. This suggests that the creation and implementation of public policies aimed at improving air quality are necessary to protect and improve the health of individuals living in Izmir. Recommendations are presented for planned and orderly urbanization, air pollution control, and the protection of human health in Izmir. This thesis concludes that a holistic approach to environmental problems is necessary, requiring a series of public policies aimed at planned and orderly urbanization, air pollution control, air quality management, and improving public health within the urbanization process.