Türk iktisat tarihinde Halil İnalcık'ın iktisat felsefesi ve metodolojisi
Economic philosophy and methodology of Halil İnalcık in Turkish economics history
- Tez No: 503449
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLİHAN NAKİBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Halil İnalcık, 19. yüzyıla kadar sadece olaylar ve olgular üzerinden anlatılagelen Türk iktisat tarihi yazıcılığında, bu olay ve olguların tarihsel arka planında özellikle iktisadi ve sosyolojik sebepler başta olmak üzere farklı disiplinlerden, ekollerden ve yöntemlerden faydalanmıştır. TÜRK İKTİSAT TARİHİNDE HALİL İNALCIK'IN İKTİSAT FELSEFESİ VE METODOLOJİSİ isimli bu yüksek lisans tez çalışmasının amacı, İnalcık'ın tarihi analiz ederken kullandığı disiplinleri, düşünce sistemlerini, yöntemleri ve bunlardan ne şekilde faydalandığını ortaya çıkarmaktır. Çalışmada, İnalcık'ın kendi çalışmalarıyla öğrencileri ve Türk - Dünya tarihçilerinin kendisi hakkında ve kendi çalışma alanıyla örtüşen alanlardaki araştırmalarından derlenen bilgiden seçilen olgunun açıklama ve yorumlama yöntemi kullanılmıştır. İnalcık, Türkiye'de ilk kez Fuad Köprülü ve Ömer Lütfi Barkan'ın önderlik ettiği bilgi ve belgeye dayalı tarih anlayışıyla meselenin sosyal ve iktisadi problematiklere yoğunlaştığı 1943'teki doktora tezinden sonra 1950 yılında Fernand Braudel sayesinde Annales Ekolü'nün etkisi altında kalarak Osmanlı'nın Avrupa ile sosyal, iktisadi ve demografik açıdan ne kadar benzeştiğini fark etmiş böylelikle parçadan bütüne yönelen anlayışıyla disiplinlerarası tarihçiliği benimsemiştir. Bu çalışmada İnalcık'ın sosyo-ekonomik ve farklı disiplinlere yoğunlaşan tüm eserleri incelenmiş, Hoca'nın akademik hayatı ve tarih yöntemi eserleri üzerinden analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Halil İnalcık benefited from various disciplines, schools and methods, especially economic and sociological reasons, in the historical background of these events and facts in the historical writings of Turkish economics history, which were told only through events and facts until the 19th century. The purpose of this master thesis called ECONOMIC PHILOSOPHY AND METHODOLOGY OF HALİL İNALCIK IN TURKISH ECONOMICS HISTORY is to reveal how İnalcık uses his disciplines, systems of thought, methods, and how he used them in analyzing the history. In the study, the method of explanation and interpretation of the selected facts compiled from İnalcık 's own studies, researches about him and his field of study of his students and Turkish - World historians, are used. After his doctoral thesis in 1943 with a sense of history by understanding of the case based on the information and documents led by Fuad Köprülü and Ömer Lütfi Barkan, by focusing on social and economic problems, in 1950 thanks to Fernand Braudel, under the influence of the Annales School, He realized how Ottoman was like Europe in terms of social, economic and demographic thus embracing interdisciplinary historiography with a sense of part-to-whole orientation. In this study, all works of İnalcık focusing on socio-economic and different disciplines are examined, The Master's academic life and history methods through his works are included.