Sosyal medyada mahremiyetin ifşası: Namık Kemal Üniversitesi akademisyenleri üzerine yapılan bir araştırma
The revelation of privacy in social media: A research on Namık Kemal University academicians
  1. Tez No: 503500
  2. Yazar: ARZU ESEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU DAVULCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Mahremiyet, bir insan hakkı olarak çiğnenip ihlal yolu ile apaçık edilebildiği gibi; insanın kendi ifşası ile de gözler önüne serilebilmektedir. Özellikle iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler ile insanlar, mekânsal, enformasyonel ya da bireysel mahremiyetlerini bilerek ve isteyerek toplumun diğer üyeleri ile paylaşabilmektedirler. Günümüzde toplumun büyük bir bölümü tarafından kullanılan ve üye sayısı giderek artan sosyal medya, insanın kendini ifşasına zemin hazırlamış, bir yandan da insanın zamanının önemli bir bölümünü başkalarının gözetimine ayırmasına neden olmuştur. Bu çalışmada, mahremiyetin ifşa yollu sergilenmesi ele alınmıştır. Niceliksel yöntem kullanılarak hazırlanan çalışmada, Namık Kemal Üniversitesi akademisyenlerine anket uygulanmış ve Facebook ve Instagram kullanma alışkanlıkları sorgulanarak, mahremiyetlerini paylaşma boyutları ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu araştırma nihayetinde; eğitim seviyesi yüksek olmakla beraber, üstlendikleri araştırma yapma, eğitim-öğretim faaliyetlerinde bulunma görevleri ile toplumun gözde mesleklerden biri olan akademisyenlik görevini yerine getiren kesimin, sosyal medyayı kullanma ve mahremiyetlerini ifşa etme işini ne derece bilinçli yaptıkları konusunda bilgi verecektir.
Özet (Çeviri)
Privacy either can be revealed as a transgression of the human right or can be unfolded by the individual himself/herself. Particularly with the developments in the communication technologies, people can share intentionally their spatial, informational or individual privacy with the other members of the society. Currently, with an increasing number of members, social media, which is being used by the majority of the society, paves the way for the individuals to reveal themselves. Moreover, it caused the people to allocate much of their time for supervision of others. In this study,which was prepared via qualitative method, display of privacy by revelationwas handled. A survey was conducted on the academicians of the Namık Kemal University, and their levels of privacy-sharing were handled by questioning their Facebook and Instagram using habits. With high levels of education, the academicians have favorite jobs in the society since they deal with education and research activities. Ultimately, this study provides information about consciousness of the academicians in using the social media and privacy revelation issues.