Mahremiyetin dijital ifşası: TikTok
Digital disclosure of privacy: TikTok
  1. Tez No: 845427
  2. Yazar: KORAY AKÇADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR PEKASİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmadaki amacımız, üniversite çağındaki gençlerin, TikTok platformu üzerinden sosyal medya kullanım pratiklerini, arkadaşlık ilişkilerini, etkileşim biçimlerini ve sanal kimliklerini gözetim, teşhir, ifşa, dikizleme ve mahremiyet kavramları çerçevesinde bir araştırma ortaya koymaktır. Ülkemizde kullanımı oldukça yaygın olan ve sürekli gündemde tartışmalara neden olan TikTok platformu beraberinde, mahremiyet ve ifşa sorunsallarını da ortaya çıkarmaktadır. Bu bağlamda çalışmamız, gündelik hayatın pratikleri üzerinden kullanıcıların, TikTok kullanımı üzerine bir çözümlemesini yapmaktadır. Tüketim, ekonomi, meşhur olma, beden, internet ve sosyal ağlar gibi mahremiyetin ifşasını oluşturan önemli faktörler üzerinden farklı bir alan çalışması denenmektedir. Bu çalışma ile amaçlanan, yaratıcı içerik oluşturma platformu olarak bilinen TikTok uygulamasını mahremiyet ve ifşa kavramları üzerinden tartışmaya açarak üniversiteye ve literatüre katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
The TikTok platform, which is widely used in Türkiye and constantly causes controversy, also raises privacy and disclosure problems. In this thesis, our study analyzes users' TikTok usage through the practices of daily life. Our purpose in this study is to try a field study to understand the digital disclosure of privacy by associating the social media usage practices, friendship relations, interaction styles and virtual identities of university-age young people through the TikTok platform with the concepts of surveillance, exposure, disclosure, voyeurism and privacy. The study will benefit from the theoretical perspectives and concepts of authors such as P. Bourdieu, J. Habermas, J. Baudrillard, Michel Foucault, B. C. Han, Z. Bauman and D. Lyon, and will be approached with a digital ethnography / online ethnography approach using the participant observation technique. The research will be supported by data obtained from interviews with young people in Mardin and Malatya who use the TikTok platform.