Yaşlılıkta yoksulluk ve yalnızlık ilişkisi (Sakarya Serdivan örneği)
Relationship between poverty and loneliness in old age
  1. Tez No: 503516
  2. Yazar: MELİKE PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yaşlılık, bireylerin ileriki yaşamı olarak adlandırılan ve her bireyin yaşayacağı biyolojik bir süreçtir. Bu süreç içinde psikolojik, sosyolojik ve biyolojik bütün unsurlar bir arada yer almaktadır. Bireyin yaşadığı sosyal çevre, sosyolojik unsurları, psikolojik unsurları ve biyolojik unsurları da etkileyebilmektedir. Bu sebeple,“çevresi içinde birey”perspektifinde bireyi değerlendirip, bireyin sosyolojik unsurlarını ve sorunlarını ön planda tutmak gerekmektedir. Yaşlılarda bulunan sosyolojik unsurları değerlendirdiğimizde ise yalnızlık, maddi güvence eksikliği, sosyal izolasyon, dışlanma, aile bağlarında kopukluk gibi mikro, makro ve mezzo düzeylerde olmak üzere bir çok sorun dikkatimizi çekmektedir. Bunlar arasında araştırmada değinilen konu ise; yaşlılıkta yalnızlık ve yoksulluk sorunlarıdır. Bu sorunlar birbirleriyle yakından ilişkili olup bireyin yaşlılık sürecini temelden etkileyen konulardır. Yaşlılıkta yalnızlık konusu bireylerin aile desteklerinin kopması, yakın çevreleri tarafından ilginin azalması ve bireylerin psikolojik olarak kendini yalnız hissetmesi gibi birçok sebebe bağlı olabilmektedir. Aynı şekilde yoksulluk konusu da bireysel, çevresel ve toplumsal birçok kaynaktan çıkarak yayılabilmektedir. Sonuç olarak; yaşlılıkta, yalnızlık ve yoksulluk konusu birbirleri ile bağlantılı bir şekilde ele alınıp incelenmesi gereken konulardır. Bu sebeple araştırmada, bu konular derinlemesine incelenip ulaşılan bulgular eşliğinde bir değerlendirme yapılmıştır. Bu araştırma, bireylerin yaşlılık sürecinde karşılaşabilecek oldukları sorunlardan olan yoksulluk ve yalnızlık konuları üzerinde durmakta ve bu konuların incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırma iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada yaşlılık, yoksulluk, yalnızlık ve yoksulluk-yalnızlık konuları hakkında literatür taraması yapılmış olup; ikinci aşamada ise; konu ile ilgili veri toplamak adına anket çalışması yapılmıştır. Bu verilerin SPSS analiz programı ile analiz edilip tabloları çıkarılmış olup, sonuçlar nicel yöntemden yararlanılarak yorumlanmıştır. Aynı zamanda araştırmada gözlemede yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Old age is a biological process in later life of individuals and it is experienced by all individuals except certain interruptions. This process contains all psychological, sociological and biological factors collectively. However, it also brings psychological, sociological and biological factors of individuals with it. Therefore, it is necessary to evaluate an individual within the perspective of“individual in their environment”and give particular importance on their sociological factors and problems. Considering the sociological factors present in individuals of old age, a great number of problems at macro and mezzo levels draw attention such as loneliness, lack of financial assurance, social isolation, exclusion, and disconnection in family bonds. We will be dealing with the problems related to loneliness and poverty in old age. These problems are closely related to one another and can be evaluated under 2 different titles. Loneliness in old age may be related to many causes such as disconnection in family bonds, decreasing attention from relatives and psychologically feeling lonely. Likewise, poverty may be caused by many individual, environmental and sociological reasons. Consequently, these two subjects are closely associated to one another with related causes. This research focuses on poverty and loneliness problems which may be experienced by individuals in their later life and aims at clarifying these subjects. The research consists of two stages. The first stage includes a literature review on old age, poverty, loneliness, and the relationship between poverty and loneliness; while the second stage includes a survey aimed at collecting data on these subjects. These data have been analyzed with SPSS data analysis program exporting related charts and the results have been interpreted quantitatively.