Almanya'da yaşayan Alevi göçmenler
The Alevi immigrants in Germany
  1. Tez No: 503517
  2. Yazar: ÖZGE DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞÇA POYRAZ TACOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu tez, 1960'lı yıllardan sonra Türkiye'den Almanya'ya göç etmeye başlamış olan Alevilerin, göç etme nedenlerini, yaşadıkları sorunları, Alevi derneklerinin işlevlerini, göç-mekânda kimliklerin yeniden inşa sürecinde derneklerin oynadığı rolleri ve kültürel kimliğin inşasında derneklerin yerini ortaya koymayı amaçlamaktır. Alevi toplumu, ulusötesi alan olan Almanya'da kültürel ve dini farklılıklarının tanınması ve kimliklerini koruma gibi konularda birtakım zorluklarla karşılaşmaktadır. Almanya'da Aleviler, bir yandan kültürel ve dini bir grup olarak tanınmak, diğer yandan göçmen olarak haklarını elde etmek için iki yönlü bir çaba sarf etmektedir. Araştırmanın saha çalışması, tarihsel olarak bakıldığında Almanya'daki Alevi Hareketi'nin gelişiminde önemli yer edinen iki kent olan, Berlin ve Hamburg'da gerçekleştirilmiştir. Araştırma, etnografik nitel araştırma yöntemiyle gerçekleşmiştir. Hamburg Alevi Kültür Merkezi (HAKM) ve Berlin Alevi Toplumu (BAT) aracılığıyla, 17 erkek ve 5 kadın olmak üzere toplamda 22 katılımcıyla derinlemesine görüşme yapılmıştır. Görüşmeler dışında araştırmacının katılımlı gözlemleri de çalışmaya dâhil edilmiştir. Konunun içeriği tarihsel, toplumsal, siyasal ve kültürel yönleriyle ele alınarak, göç sürecinin oluşumu ve bugünkü etkilerini anlamak amacıyla göç kuramlarıyla, kimliklerin kategorize edilerek oluşumunu irdelemek için 'kesişimsellik' ve 'sosyal inşacı' kuramsal altyapıyla desteklenmiştir. Tez çalışmasında, Almanya'da Aleviliğin bir kültürel kimlik olarak ortaya çıktığı sonucuna varılmıştır. Anahtar Sözcükler Ulusötesi topluluk, Alevi göçmenler, Alevi dernekleri, kültürel kimlik
Özet (Çeviri)
This thesis aims to reveal the reasons why Alevi people immigrated from Turkey to Germany, after 1960's, the problems they faced, the functions of Alevi associations; the role of these associations in re-constructing the identity in the immigrated space and the place of the associations in this novel cultural identity. Alevi society has had several problems in Germany, which is a transnational space for them, about being recognized in terms of their cultural differences and saving their identity. Alevis in Germany have been pursuing a twofold struggle on being recognized as a cultural and religious group and achieving their rights as immigrants. The fieldwork of this research has been carried on in Hamburg and Berlin; two cities which have historical significance for the development of Alevi Movement in Germany. The research is realized by using ethnographical qualitative method. In–depth interviews were made with 17 men and 5 women, in total 22 participants, by favor of Hamburg Alevi Cultural Centre and Berlin Alevi Society. Besides these interviews, the participant observations of the researcher are also included in the research. To handle the historical, social, political and cultural aspects of the subject, for understanding the occurrence of the process of immigration, the content is supported with immigration theories. For elaborating on the categorization and creation of identities; the research is supported with 'intersectionality' and 'social-construction' theories. This thesis concludes that Alevism has occurred as a cultural identity in Germany. Key Words transnational community, Alevi immigrants, Alevi associations, cultural identity