Almanya'daki Türkmen Alevi (Tahtacı) topluluklarının sivil toplum örgütlenmeleri
Non-governmental organizations of Türkmen Alevi (Tahtaci) communities in Germany
  1. Tez No: 929695
  2. Yazar: ECEM ÖZDUYĞU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ERCAN SEPETCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Alevilik, tarihi kökleri binlerce yıl öncesine uzanan ve tam anlamıyla kavramsallaştırılamamış hem inançsal hem de kültürel bir kimlik olarak varlığını sürdürmektedir. İnanç sistemleri, toplumsal dayanışmayı önceleyen bir anlayışla şekillenen Aleviler, özellikle Anadolu'da farklı etnik ve mezhepsel grupları kapsayan bir çeşitlilik sergiler. Türkmen Aleviler ise, bu zengin yapının önemli bir parçası olarak Türkçe konuşan, Türk gelenek ve göreneklerini yaşatan, aynı zamanda Alevilik inancını kendi kültürel bağlamlarında sürdüren bir topluluktur. Genellikle“Tahtacılar”olarak bilinen bu grup, ormanlık alanlarda ağaç işçiliği ve marangozluk yaparak geçimlerini sağlamış, yarı göçebe bir yaşam tarzını benimseyerek kendilerine özgü bir sosyal yapı oluşturmuştur. Bu yaşam biçimi, Türkmen Alevilerin hem toplumsal hayattan nispeten soyutlanmalarına hem de geleneklerini koruyarak kapalı bir topluluk olarak kimliklerini güçlendirmelerine olanak tanımıştır. 1961 yılında Almanya'nın işçi alımı çağrısı, Türkiye'den Avrupa'ya başlayan kitlesel göç dalgasını tetiklemiştir. Bu süreç yalnızca ekonomik sebeplerle sınırlı kalmamış; sosyal, kültürel ve siyasal dönüşümleri de beraberinde getirmiştir. Göç eden Türk işçilerin Almanya'da yeni bir hayat kurma çabası, onları kimlik inşası sürecine itmiş ve zamanla bu göçmenler bulundukları ülkenin kalıcı bir parçası haline gelmiştir. Türkmen Aleviler de bu göç dalgası içerisinde yer almış, başta dernekler kurarak bir araya gelmiş ve zamanla bu yapılarını federasyon ve konfederasyon düzeyine taşıyarak örgütlenmelerini genişletmişlerdir. Bu örgütlenmeler, Türkmen Alevilerin inanç temelli haklarını savunma, kültürel kimliklerini koruma ve siyasal alanda etkin bir topluluk olarak varlık göstermelerine zemin hazırlamıştır. Geleneksel kurumların (örneğin dedelik ve dergâhlık) yerini alan bu sivil toplum kuruluşları hem kültürel aktarımda hem de siyasal katılımda kritik bir rol üstlenmiştir. Almanya'daki Türkmen Alevi topluluğu, Alman siyasi sistemine entegrasyon sağlarken, sivil toplum kuruluşları aracılığıyla da haklarını daha görünür hale getirmişlerdir. Bu çalışma, Türkmen Alevilerin göç süreçlerini derinlemesine mülakat ve netnografi teknikleriyle analiz ederken kuşaklar arası sosyal, kültürel ve siyasal farklılıklara da ışık tutmaktadır. Bu durum, Türkmen Alevilerin hem Almanya'daki göçmen topluluklar arasındaki pozisyonunu hem de Türkiye ile ilişkilerini şekillendiren önemli bir etken olmuştur. Türkmen Alevilerin göç deneyimleri, sivil toplum örgütlenmeleri ve siyasal katılımları, Almanya'daki çok katmanlı Türk toplumunun oluşumunda belirleyici bir unsur olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Alevi identity, rooted in thousands of years of history and not yet fully conceptualized, continues to exist as both a religious and cultural identity. Alevis, whose belief systems are shaped by an understanding that prioritizes social solidarity, exhibit diversity, particularly in Anatolia, encompassing different ethnic and sectarian groups. Türkmen Alevis, as a significant part of this rich structure, are a community that speaks Turkish, preserves Turkish traditions and customs, and sustains Alevi belief within their cultural context. Known mostly as“Tahtacis”as well, this group historically earned their livelihood through woodworking and carpentry in forested areas, adopting a semi-nomadic lifestyle that created a unique social structure. This way of life allowed Türkmen Alevis to remain relatively isolated from broader society, thereby preserving their traditions and strengthening their identity as a distinct community. In 1961, Germany's call for labor initiated a wave of mass migration from Türkiye to Europe. This process was not limited to economic reasons but also brought about social, cultural, and political transformations. The Turkish workers' efforts to establish new lives in Germany pushed them into a process of identity construction, and over time, these migrants became an integral part of their host country. Türkmen Alevis were also part of this migration wave, initially forming associations to unite, later expanding these structures into federations and confederations. These organizations laid the groundwork for Türkmen Alevis to advocate for their faith-based rights, preserve their cultural identity, and emerge as an active community in the political arena. Replacing traditional institutions (such as dedelik and dergâhlık), these civil society organizations have played a critical role in both cultural transmission and political participation. While integrating into the German political system, the Türkmen Alevi community has also made their rights more visible through civil society initiatives. This research sheds light on the social, cultural, and political differences across generations of Türkmen Alevis while analyzing their migration processes with the helps of interviews and netnography techniques. These dynamics have shaped both the position of Türkmen Alevis among migrant communities in Germany and their relations with Türkiye. The migration experiences, civil society organizations, and political participation of Türkmen Alevis have emerged as defining factors in the formation of the multi-layered Turkish community in Germany.