Evli çiftlerde sosyal görünüş kaygısı ile cinsel doyum arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between social appearance anxiety and sexual satisfaction in married couples
  1. Tez No: 503524
  2. Yazar: ŞÜHEDA NUR DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EYLEM ÖZTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Araştırmada, cinsel doyum sorunu yaşadığını belirten, 50 erkek ve 50 kadın olmak üzere, 100 kişilik, evli çiftlerden oluşan bir grup ve cinsel doyum sorunu yaşamadığını belirten, 50 erkek ve 50 kadın olmak üzere 100 kişilik, evli çiftlerden oluşan bir başka grup oluşturulmuştur.Araştırmaya katılanların sonuçları incelendiğinde, Cinsel doyum sorunu yaşadığını belirten grubun sosyal görünüş kaygı puanlarının, cinsel doyum sorunu yaşamadığını belirten gruptan anlamlı şekilde yüksek çıktığı görülmüştür. Cinsel doyum sorunu yaşadığını belirten grupta, vajinismus, anorgazmi, empotans, erken boşalma, iletişim, cinsel ilişkide sıklık, cinsel ilişkiden kaçınma, cinsel ilişkide doyum ve dokunma alt boyutlarından aldıkları puanlar cinsel doyum sorunu yaşamadığını belirten bireylerden anlamlı şekilde yüksektir. Cinsel doyum sorunu yaşadığını belirten grubun sosyal görünüş kaygısı ile cinsel ilişki sıklığı problemi, cinsel ilişkide iletişim problemi, cinsel ilişkide doyum problemi, cinsel ilişkiden kaçınma problemi, cinsel ilişkide dokunma problemi, erken boşalma alt boyutu ve cinsel doyumda bozulma arasında negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Cinsel doyum sorunuyaşadığını belirten kişilerin sosyal görünüş kaygısı ile vajinismus alt boyutu, anorgazmi alt boyutu ve empotans alt boyutu arasında ise anlamlı ilişki bulunmamıştır. Buna karşın, cinsel doyum sorunu yaşamadığını belirten bireylerin sosyal görünüş kaygısı ile cinsel ilişki sıklığı problemi, cinsel ilişkide iletişim problemi, cinsel ilişkide doyum problemi, vajinismus alt boyutu, anorgazmi alt boyutu, cinsel doyumda bozulma arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Cinsel doyum sorunu yaşamadığını belirten bireylerin, sosyal görünüş kaygısı ile cinsel ilişkiden kaçınma problemi, cinsel ilişkide dokunma problemi, empotans altboyutu ve erken boşalma altboyutu arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır. Grupların tamamında ise sosyal görünüş kaygısı ile cinsel ilişki sıklığı problemi, cinsel ilişkide iletişim problemi, cinsel ilişkide doyum problemi, cinsel ilişkiden kaçınma problemi, cinsel ilişkide dokunma problemi, vajinismus altboyutu, anorgazmi alt boyutu, cinsel doyumda bozulma düzeyi arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Grupların tamamında, sosyal görünüş kaygısı ile empotans alt boyutu arasında anlamlı ilişki bulunmazken, sosyal görünüş kaygısı ile erken boşalma alt boyutu arasında negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the research, a group of married couples consisting of 50 men and 50 women (100 people), who stated that they had sexual satisfaction problem, another group of married couples consisting of 50 men and 50 women (100 people), who stated that they did not have sexual satisfaction problem, were created.When the results of the participants were examined, the social appearance anxiety scores of the group indicating that they had a sexual satisfaction problem were significantly higher than the group who stated that they did not have a sexual satisfaction problem. In the group who stated that they had a sexual satisfaction problem, vaginismus, anorgasmia, impotence, premature ejaculation, communication, intercourse frequency, sexual abstinence, sexual satisfaction and touch subscales scores were significantly higher than the individuals who stated that they did not have sexual satisfaction problem. There was a significant negative correlation between social appearance anxiety and intercourse frequency problem, sexual related communication problem, sexual related satisfaction problem, sexual contact avoidance problem, sexual related touch problem, premature ejaculation subscale, sexual satisfaction of individuals who had sexual satisfaction problem. There was no significant relationship between social anxiety and vaginismus subscale, anorgasmia subscale, and impotence subscale of those who stated that they had sexual satisfaction problems. On the other hand, there was a significant positive correlation between social appearance anxiety and intercourse frequency problem, sexual communication problem, sexual related satisfaction problem, vaginismus subscale, anorgasmia subscale, sexual satisfaction of the individuals who stated that they did not have sexual satisfaction problem. There was no significant relationship between social appearance anxiety and sexual abstinence problem, sexual contact problem, impotence subscale and early ejaculation subscale of individuals who stated that they did not have sexual satisfaction problem. In all groups, there was a significant positive correlation between social appearance anxiety and intercourse frequency problem, sexual related communication problem, sexual related satisfaction problem, sexual contact avoidance problem, sexual related touch problem, vaginismus subscale, anorgasmia subscale and sexual satisfaction level. While there was no significant relationship between social appearance anxiety and impotence subscale in all groups, there was a significant negative correlation between social appearance anxiety and premature ejaculation subscale.