Film jenerik tasarımının teknolojiyle birlikte tarihsel gelişimi ve bir jenerik uygulaması
Historical development of movie title sequences design with technology and a practical implementation of title sequences
- Tez No: 503534
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİLAY YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
1950'lerin sonlarına doğru Hollywood filmlerinin çekim sayısında büyük bir artış gözlemlenmiş, bununla doğru orantılı olarak daha büyük ve daha çok çalışandan oluşan prodüksiyon ekipleri filmlerde kullanılmaya başlanmıştır. Hollywood'un giderek artan prodüksiyon nüfusu geçte olsa jeneriklerin gelişmesinden sorumlu olmuş, artan prodüksiyon çalışanlarının sayısı film içerisindeki jeneriklerin gösterim sürelerinin uzamasına sebep olmuştur. Film içerisindeki jeneriklere verilen sürenin artmasıyla grafik tasarım ve tipografi jeneriklerle daha uyumlu ve üzerinde daha fazla düşünülen bir konu haline gelmiştir. Tüm bu olumlu gelişmeler jeneriklerin, sinemanın olmazsa olmaz bir parçası haline gelmesine sebep olmuştur. Jenerik tasarımının öneminin gelişen teknolojiyle birlikte doğru orantılı olarak artması bu tezin konu seçiminde önemli bir yere sahiptir. Bu araştırmada öncelikle sinema tarihine kısaca değinilmiş, jenerik tasarımı denilince akla gelen ilk tasarımcılardan olan Saul Bass üzerinden araştırmalar yapılmıştır. Araştırmada, Saul Bass öncesi ve sonrası olmak üzere iki önemli dönem incelenmiş ve bu incelemeler doğrultusunda teknolojinin yıllar içinde ilerlemesi üzerinde durulmuştur. Jenerik tasarımında grafik tasarım öğeleri olarak; imge, tipografi, renk ve doku kullanımları örnekler üzerinden incelenmiştir. Tüm bu incelemerin sonunda jenerik tasarımları, kullanılan teknikler açısından örnekler üzerinden analiz edilmiş, film içerisindeki konumları incelenmiş, yıllara göre seçilen jeneriklerin analizleri yapılmış, tüm incelemeler ve analizler doğrultusunda bir jeneriğe sahip olmayan Transcendence (2014) filmi seçilmiş ve iki ve üç boyutlu sayısal programlar kullanılarak bir uygulama çalışması yapılmıştır. Anahtar Sözcükler Jenerik Tasarımı, Sinema, Grafik Tasarım, Hareketli Grafik Tasarımı.
Özet (Çeviri)
Towards the end of 1950s, there has been an increase in the number of Hollywood movies and bigger production teams were started to be employed in shooting movies. The ever-increasing production team population became responsible for title sequences and resulted in prolongation of screen time of title sequences in movies. This paved the way for more harmony between graphic design and typography which started to receive more and more attention. All these positive developments made title sequences an integral part of cinema. The increasing importance of credits in proportion to advancing technology has been an important consideration in choosing it as a thesis topic. Firstly, this research briefly touches upon history of cinema and research was conducted over Saul Bass who is one of the most prominent producer of title sequences. The research analyzed two significant periods before and after Saul Bass and laid emphasis on advancing technology over the years. Image, typography, color and pattern uses as elements of graphic design in title sequences were analyzed with examples. Based on all these analyses, title sequences designs were examined in terms of techniques used and their places in the movies. The title sequences chosen according to years were analyzed and a practical implementation at the end of the research was aimed. Key Words Title Sequence Design, Cinema, Graphic Design, Motion Graphic Design.