Metronidazol antibiyotiğinin heterojen katalizörler kullanılarak elektro-fenton yöntemi ile oksidasyonu
Oxidation of metronidazole antibiotics with heterogenous catalysis by electro-fenton method
- Tez No: 503535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN GÖZMEN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Antibiyotik kullanımı ülkemizde oldukça yüksek düzeydedir. Bu nedenle arıtım tesislerine giren atıksularda oldukça yüksek miktarda ve çeşitlilikte antibiyotikler bulunmaktadır. Biyolojik bozunmaya direnç gösteren bu maddelerin daha etkili yöntemlerle muamele edilmesine ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, Fenton tepkimesi sonucu hidroksil radikallerinin açığa çıktığı, elektro ileri oksidasyon yöntemlerinden biri olan elektro-Fenton yöntemi kullanılmıştır. Fenton reaktiflerinden biri olan Fe2+ kaynağı olarak heterojen katalizörler hazırlanarak etkinlikleri incelenmiştir. LaFeO3 ve CoFe2O4 heterojen katalizörlerin Fe2+ tuzuna göre daha etkili bir mineralizasyon sağladığı görülmüştür. Farklı pH değerlerinde yapılan çalışmalar sonrası en etkili mineralizasyon pH 3,0 iken elde edilmiştir. Bu katalizörlerin en büyük avantajı, işlem sonrası ortamdan harici bir mıknatıs ile toplanması olacaktır. Bu sayede yeşil bir katalizör olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The use of antibiotics is quite high in our country. For this reason, there are high amount of antibiotics in the wastewaters entering the treatment plants. These materials which are resistant to biodegradation need to be treated with more effective methods. In this study, the electro-Fenton method, which is one of the electro advanced oxidation methods, is used which is formed by the hydroxyl radical formed by the Fenton reaction. As a source of Fe2+ ion, one of the Fenton reagents, heterogeneous catalysts were prepared and their activities were investigated. Both LaFeO3 and CoFe2O4 heterogeneous catalysts have been found to provide a more effective mineralization than the Fe2+ salt. After working at different pH values, the most effective mineralization was obtained at pH 3.0. The greatest advantage of these catalysts is that they will be collected from the post-processing environment by an external magnet. It can be used as a green catalyst.