Sinemada hareketli grafikler ve film jenerikleri
Motion graphics and movie generics in cinema
  1. Tez No: 656867
  2. Yazar: GÜLHAN KAÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SAKİYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Film jenerikleri sinema ile grafik tasarımın birlikteliğinden doğmuştur. Sinemanın İlk yıllarında sadece film hakkında bilgilendirme görevi yapan jenerikler, ilerleyen süreçle birlikte birçok disiplini içinde barındıran başlı başına bir tasarım alanına dönüşmüştür. Günümüzde film jenerikleri teknolojinin de etkisiyle gelişen hareketli grafiklerle hayal gücünün sınırlarını zorlayan, oldukça yaratıcı ürünler ortaya çıkararak, hem grafik tasarım hem de sinema dünyasında dikkat çeken, ilgi uyandıran bir alan olarak tasarım dünyasında önemli bir yer edinmiştir. Bu tezimde, gelişen teknolojiyle uyumlu bir şekilde ilerleyen grafik tasarım ve hareketli grafiklerin jenerik tasarımının gelişimindeki rolü ve sonucunda jeneriklerin, tasarım dünyasında edinmiş olduğu yer ele alınarak bir grafik tasarım ürünü olan jeneriklerin sinema sektörüne olan etkileri incelenmiştir. Bu doğrultuda tezin birinci bölümünde, hareketli grafikler ikinci bölümde film jenerikleri, üçüncü ve son bölümde ise sinemada hareketli grafikler ve film jeneriklerinin gelişim seyri incelenerek jenerik tasarım tarihine yön veren grafik tasarımcılar ele alınmış ve jenerik incelemeleri yapılmıştır. Ayrıca sinema alanında çalışmalar yürüten bir araştırmacı yazar / akademisyen ve jenerik tasarımcı ile röportaj yapılmıştır. Tez yazım sürecinde literatür taraması yapılarak kitap, dergi, tez çalışmaları ve internet yayınları incelenmiş, jenerikler ve jeneriğe ait filmler izlenerek incelemeleri yapılmış ve örnekler oluşturulmuştur. Ayrıca tezin,“Sinemada Hareketli grafikler ve Film Jenerikleri”konusunda araştırmacıların ve tasarımcıların yararlanabileceği bir kaynak niteliğinde olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The movie generics were born from the combination of cinema and graphic design. In the early years of the cinema, the generics, which only served to inform about the film, turned into a design field that includes many disciplines. Nowadays, in the design world movie generics occupied a very important place and draws attention in both fields graphic design and cinema by producing highly original and intensive products. This products push the limits of the imagination with motion graphics, that developed with the effect of technology. The subject of this thesis are, firstly the role of graphic design and animated graphics in the development of generic design and the role of generics in the design world as a result of progressing in harmony with the developing technology, and the effects of generics, which are a graphic design product, on the cinema sector. Accordingly, in the first part of the thesis, motion graphics in the second part, film generics, and in the third and last part, the development of motion graphics and movie generics in cinema and graphic designers who shaped the history of generic design were examined and discussed with their generic analysis. In addition, an interview was conducted with a researcher, writer / academician working in the field of cinema and a graphic designer doing generic design. Writing process, consists of the examining written literature, books, journals, thesis studies and online resources and watching of the generics and films both, and setting examples from them. In addition, the thesis is aimed to be a resource that can be used by researchers and designers on“Motion Graphics and Film Generics in Cinema”.