İstanbul'da yaşayan Kore Savaşı gazileri üzerine sözlü tarih çalışması
An oral history study about Korean war ghazis living in İstanbul
  1. Tez No: 503542
  2. Yazar: MELTEM DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Soğuk Savaş dönemindeki ideolojik kavganın, Kore halkı üzerinde sıcak çatışmaya dönmesiyle 1950-1953 yılları arasında gerçekleşen Kore Savaşı, dünya tarihi açısından önemli bir noktada yer alsa da, Türk askerinin savaşta yer almasıyla Türkiye tarihi açısından da ayrıca bir önem taşımaktadır. BM üyesi olarak Türk askeri bir tugay ile savaşa dâhil oldu. Savaşta önemli kayıplar verdi. Sağladığı önemli başarılar ile takdir topladı. Kurtuluş Savaşı'ndan sonra ilk kez bir savaşa katılan Türk askeri yardıma muhtaç olan bir millete destek olarak ayrıca bir gurur yaşadı. Türk askeri bir yandan insanlara yardım etmenin mutluluğunu yaşarken diğer yandan oldukça zor günler geçirdi. Yorucu ve uzun yolculuklar geçirdi, çatışmaların ortasında kaldı, zor hava şartlarıyla mücadele etti, yeni pek çok şeye ayak uydurmaya çalıştı. Ancak neden orada olduğunu hiç unutmadı. Ülkeye döndükten sonra da günümüze kadar gazilerimiz Kore halkı ile ilişkilerini hep devam ettirdi.
Özet (Çeviri)
Even if Korean War, which took place between 1950-1953 right after the turning of ideological conflict during Cold War into a close combat over Korean community, plays an important part in terms of World history, it has importance for Turkish history as well along with Turkish soldiers' being involved in the war. As a member of United Nations, Turkish soldiers got involved in the war with a brigade. A lot of soldiers died in the war. They won approval thanks to the important successes they had achived. Turkish soldiers, who joined a war for the first time after the Independence War, experienced the further pride of supporting a nation in need. On the one hand, Turkish soldiers experienced the happiness of helping people. On the other hand, they had hard times. They had tiring and long journeys, got stuck among the battles, struggled with harsh weather conditions, tried to keep pace with a lot of new stuff. Nevertheless, they never forgot the reason why they had been there. Even after they turned back to the country, our ghazis always maintained their relations with Korean community until today.