Joseon'un Sarim Partisi ve Osmanlı'nın İttihat Ve Terakki Fırkası: Karşılaştırmalı bir tarih çalışması
Sarim function of Joseon and party of Union and Progress of Ottoman Empire: A study of comparative history
  1. Tez No: 503541
  2. Yazar: AYÇA ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Uzak diyarlardan bugün Güney Kore olarak bilinen Kore Cumhuriyeti'nden önce o topraklarda hüküm sürmüş olan Joseon Krallığı döneminde otoriteyi ele geçirmek için büyük çaba sarf etmiş ve ağır kayıplar neticesinde amacına ulaşmış bir siyasi grup: Sarim Partisi. Diğer yanda ise bugünkü Türkiye Cumhuriyeti'nden önce bu topraklarda hüküm sürmüş olan Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde vatanını kurtarmak amacıyla yola çıkarak, amacına ulaşma yolunda ağır kayıplar vererek iktidarı ele geçirmesine rağmen ülkenin yok olmasına engel olmayı başaramamış bir siyasi oluşum: İttihat ve Terakki Fırkası. Bu çalışmada farklı dönemlerde ve farklı şartlarda var olsalar da pek çok açıdan benzerlik gösteren bu iki oluşum incelenerek farklılık ve benzerlikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Birinci ve ikinci bölümde partiler ayrı ayrı incelenirken, son bölümde çeşitli açılardan karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sarim Party is a political group in Joseon Dynasty that known as South Korea now. They made an effort to take hold the donmination because they think their people have tough life. Despite they have heavy loss, they achieved and took hold the domination. On the other hand, Party of Union and Progress of Ottoman Empire made an effort for save their country because they think their country will disappear. So they conflicted with Abdülhamit who is Sultan of Ottoman Empire. They have hevay loss too. They achieved and took hold the dominitaon but they can't save their country. Ottoman Empire fall down. This Project is analysed both of them about similarty and difference.