Deneysel diyabet oluşturulmuş ratlarda perilil alkolün bax ve bcl-2 protein ekspirasyonları ile oksidatif stres üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of effects of perillyl alchocol on protein expression of bax and bcl-2 and oxidative stress in experimentally diabetes induced rats
  1. Tez No: 503559
  2. Yazar: MEHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT AKSAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada deneysel diyabet oluşturulmuş ratlarda perilil alkolün böbrek dokusunda Bax, Bcl-2 protein ekspresyonları ile oksidatif stres üzerinde etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla 40 rat her grupta 10 hayvan olacak şekilde 4 gruba ayrılmıştır. 1. Grup (kontrol), 2. Grup (Diyabet) (STZ 50 mg/kg i.p, Tek Doz), 3. Grup (Perilil Alkol) (Perilil Alkol 50 mg/kg p.o, 7 gün), 4. Grup (DM+PA) (STZ 50 mg/kg i.p, Tek Doz + Perilil Alkol 50 mg/kg 7 Gün). Uygulama bütün hayvanlar için toplam on gün sürmüştür. Çalışmada STZ uygulanan hayvanların 72 saat sonra kan glukoz seviyeleri ölçülmüş ve 270mg/dl üzerindeki hayvanlar diyabetli olarak kabul edilmiştir. Çalışma sonunda hayvanlar eter anestezisi altında sakrifiye edilerek her iki böbrek alınmış ve alınan böbrek dokularından biyokimyasal parametreler (MDA ve GSH seviyeleri , GSH-Px ve Katalaz aktivileri) ile apoptotik indeks markerları olan Bax ve Bcl-2 protein seviyeleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of perillyl alcohol on Bax, Bcl-2 protein expression and oxidative stress in renal tissue were investigated in experimental diabetic rats. For this purpose 40 rats were divided into 4 groups as 10 animals in each group. Group 1 (Control), Group 2 (Diabetes) (STZ 50 mg / kg ip, Single Dose), Group 3 (Perillyl alcohol) (Perillyl alcohol 50 mg / kg P.O.7 days) ) (STZ 50 mg / kg ip, Single Dose + Perillyl alcohol 50 mg / kg 7 Days). The application lasted a total of ten days for all animals. Blood glucose levels were measured after 72 hours in STZ-treated animals and animals above 270 mg / dl were considered as diabetic. At the end of the study, both kidneys were taken from the animals under ether anesthesia and biochemical parameters (MDA, GSH, GSH.Px and Catalase) and apoptotic index markers Bax and Bcl-2 protein levels were measured.