Yarı rijit bağlantılı düzlemsel çelik kafes sistemlerin analiz ve tasarımı için bir bilgisayar programı
  1. Tez No: 50361
  2. Yazar: SEMİHA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. KAMİL TANRIKULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
IV oz Kafes sistemlerde, kafesi oluşturan elemanlar, düğüm noktalarına mafsallı olarak bağlı varsayımına uygun davranmazlar. Kafes sistemi oluşturan elemanlar, düğüm noktalarına kaynak, bulon, veya perçin ile, yarı-rijit olarak bağlıdırlar. Analizde bu bağlantı şeklinin gözönüne alınması, sistem davranışının daha gerçekçi olarak belirlenmesi açısından önemlidir. Ayrıca, tasarım sırasında çubukların tek tek ele alınıyor olması ve basınç çubuklarının ancak iteratif yöntemler yardımıyla boyutlandırılıyor olması, bilgisayar destekli tasarımı zorunlu kılmaktadır. Bu çalışmada, yarı-rijit bağlantılı düzlemsel kafes sistemlerin analiz ve tasarımı için genel amaçlı bir bilgisayar programı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In truss systems, members that form trusses do not behave in accordance with the assumption of pinned connections. These members are connected to the nodes by means of“semi-rigid”connections using welds, bolts or rivets. Consideration of this type of connections in the analysis is important for a more realistic determination of the behaviour of the system. Moreover, the facts that members are designed one by one and compression members have to be dimensioned by means of iterative methods renders the use of computer aided design unavoidable. In this study, a general purpose computer program is developed for the analysis and design of planar truss systems with semi-rigid connections.