Birinci Dünya Savaşı'nda Çanakkale Savaşları'nın yeri ve önemi
Place and importance of Çanakkale Wars the First World War
  1. Tez No: 503628
  2. Yazar: GÜLŞEN CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Çanakkale Cephesi, Birinci Dünya Savaşı içerisinde, İtilaf devletleri ile Osmanlı Devleti'nin mücadele ettiği cephelerden birisidir. Türk ordusunun bu cephe de kazandığı başarı, Birinci Dünya Savaşı'nın gidişatını da etkilemiştir. İtilaf devletleri, bu cepheyi Rusya'ya boğazlar yoluyla yardım götürmek, İstanbul'u ele geçirip Osmanlı Devleti'ni savaş dışı bırakmak ve Bulgaristan gibi savaşa girmeyen devletleri yanlarına çekmek amacıyla açmıştır. Bu amaçlarına ulaşmak için ilk olarak, Çanakkale Boğazı'nı denizden geçmeyi denemişler ama başarılı olamamışlardır. Deniz taarruzunun ardından bu defa da karadan geçerek amaçlarına ulaşma yoluna başvurmuşlardır. Hem kara hem de deniz taarruzlarında umduğunu bulamayan düşman kuvvetleri geldikleri gibi geri dönmüşlerdir. Birinci Dünya Savaşı'nda deniz ve kara muharebeleri açısından Çanakkale Savaşları, tarihte çok önemli bir yer teşkil etmektedir. Bu zafer, Türk milletinin kaderini değiştirmiştir. Çanakkale'de kazanılan başarı, Türk milletine milli mücadele ruhu kazandırmıştır. Çanakkale başarısı, Kurtuluş Savaşı'nın kıvılcımını oluşturmuş ve Yeni Türkiye Cumhuriyeti'ne ulaşılmasında kılavuzluk etmiştir.
Özet (Çeviri)
Çanakkale frontline was one of the fronts that Ottoman Empire struppled with the Entente Powers in First World War. The success of the Turkish Army on this frontline affected the course of the First World War. The Entente Powers opened this front aim to get help to Russia by the straits, seize İstanbul and put out of the Ottoman Empire battle field, to get the states on one's side which were not enter the war. To reach this goals firstly, they tried to past Hellespont bey the sea, but they could not be successful by pasting land this time. Enemy forces unable to find hope both on the land both on the sea attack, they turned back like how to come. The Dardanelles war is a very important place in history in term of sea and land battle in First World War. This achievement has changed destiny of Turkish nation. The achievement in Çanakkale has given spirit of national strupple to the Turkish nation. Çanakkale achievement create a spark for independence war and guide to reach New Republic of Turkey.