Halkın gözünde Diyarbakır kent imajı ve marka şehir olarak Diyarbakır: Diyarbakır örneği
Diyarbakir's city image by a view of public and as a brand city: Diyarbakir ezample
- Tez No: 503654
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde rekabet her alanda kendini göstermektedir. Ortaya çıkan bu rekabet her geçen gün hızla artmakta ve üreticileri sürekli gelişip, değişmeye zorlamaktadır. Pazardaki bu rekabet ortamında farklılık sağlamak için en çok gereken şey ''marka''dır. Marka bir ürün, mal veya hizmeti bir diğerinden ayırmak için kullanılmaktadır. Markalara bir kimlik oluşturulmakta ve bu kimlik altında markanın imajı, kişiliği, sadakati, değeri ve farkındalığı şekillendirilmektedir. Globalleşmenin de etkisiyle marka olma zorunluluğu hisseden alanlara kentler ve ülkelerde eklenmiştir. Bir şehrin gelişmesi için marka olması neredeyse bir gereklilik halini almıştır. Çünkü rekabet ortamında ön plana çıkmak için başka seçenek bulunmamaktadır. Şehirlerin markalaşması aşamasında o şehrin kültürel, tarihi, coğrafi, ekonomik birçok değeri alt yapı olarak kullanılmaktadır. Yapılan araştırmanın amacı Diyarbakır'ın şehir imajının Diyarbakır'da yaşayan fakat Diyarbakırlı olmayan halk üzerindeki algısını ölçmektir. Bu amaç kapsamında geliştirilen anket formu 1060 kişiye yüz yüze uygulanmış ve anket verileri neticesinde; Diyarbakır'ın modern, güvenli ve yaşamak için ucuz bir kent olduğu, Diyarbakır halkının da hoşgörülü, yardımsever, girişimci ve çalışkan olduğu gözler önüne serilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, competition is seen in every field of life. This competition is increasing day by day and the producers are constantly developing and changing. What is needed most to ensure that differences in competition in the market is '' brand ''. A brand is used to distinguish one product, goods or service from another. A branded identity is created and the brand's image, personality, loyalty, value and awareness are shaped under this identity. It has been added to cities and countries in areas that feel the necessity to become a brand with the influence of globalization. It has become almost a necessity for a city to become a brand for its development. Because there is no other option to get to the forefront in the competitive environment. During the branding of the cities, many cultural, historical, geographical and economic values of the city are used as infrastructure. The aim of this research is to measure the perception of the city image of Diyarbakır on the people living in Diyarbakır yet not from Diyarbakır. The questionnaires developed for this purpose were applied face to face on a scale of 1060 and the as a result of the survey; it is evident that Diyarbakir is a modern, safe and cheap city to live in, and that it is tolerant, helpful, entrepreneurial and hardworking in the people of Diyarbakir.