Türkiye'de polis halk ilişkileri ve polis örgütünde kalkla ilişkiler eğitimi
Public police relations in Turkey and public relations education in police organisation
- Tez No: 72547
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM KARAKÜTÜK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Türkiye'de polis-halk ilişkilerinin niteliğini ortaya koymak ve ulaşılan sonuçlar yönünde, Polis Okulları ile Polis Akademisi'de verilen halkla ilişkiler eğitiminin değerlendirilmesini konu alan bu araştırmada, halkın gözünde polis imgesi, halkın polisten beklentileri, polise göre polisin halkla ilişki kuramama nedenleri, polis-halk ilişkilerinde yararlanılacak yöntemler ve polisin halkla ilişkiler eğitiminin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada“tarama modeli”esas alınarak gerçekleştirilmiştir. Halkla ilişkiler ve polis-halk ilişkileri konusunda yazılı kaynaklar taranmış ve yönetim halk ilişkisi, Emniyet Örgütünün amacı ve yapısı, halkla ilişkiler ve polis-halk ilişkileri, iletişim, polis-halk ilişkilerinin nitelikleri ve ilkeleri, polis-halk ilişkilerinde kullanılan araçlar ve polisin halkla ilişkilerinde eğitim konulan ile ilgili bilgiler yazılı kaynaklardan derlenmiştir. Ayrıca Ankara Emniyet Müdürlüğü sorumluluk alanında görev yapan polisler ile Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde oturan yurttaşlara iki ayrı anket uygulanmıştır. Örneklem, görev alanlarına göre tabakalı küme örneklem yöntemiyle belirlenen 389 polis, sosyo-ekonomik düzeylerine göre belirlenen 600 vatandaştan oluşmaktadır. Araştırmada toplanan veriler sınıflama türünde olduğundan, verilerin çözümünde frekans ve yüzdeden yararlanılmış, gruplararası ilişkilerin test edilmesinde kay-kare tekniği kullanılmıştır. Araştırmada, halk; polisin eğitimin yeterli düzeyde olmadığını, polisle ilişki kurmada zorluk çektiğini belirtmiştir. Halk polisten, görev bilincine sahip olmasını, şiddete başvurmamasını, yansız davranmasını, rüşvet almamasını, örgütün tanıtımında kitle iletişim araçlarından yararlanmasını beklemektedir. Polis de halkla ilişki kuramamasının nedenlerini; çalışma saatlerinin düzensiz, ücretinin yetersiz olması, eğitimin yeterli düzeyde olmaması, halka kendini tanıtamaması, görevi ile ilgili mevzuatın yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirtmiştir. Polis halk ilişkilerinde kitle iletişim araçlarından profesyonel şekilde yararlanılması, suç ve suçluluğu önlemede bilimsel teknik ve yöntemlerin kullanılması gerektiği vurgulanmıştır. Polisin, halkla ilişkiler eğitimine daha çok önem verilmesi, bu eğitimde çağdaş araçlardan yararlanılması gerektiği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
118 ABSTRACT This research is concerned with the quality of police-public relations in Turkey and the avaluation of police-public relations taught in the Police. Academy and police training courses. For this purpose, bullic image of police, public expectation of police, reasons for having difficulties to contact the public from police viewpoint, methods to be used in police-public relations, and teaching the police in public relations have been examined. The research has been based on the“scanning form”. Written sources in public relations and police-public relations have been searched through and subject and information relating to administration (state)-public relations, public relations and police- public relations, communication, qualities and principles of police-public relations, means used in police public relations and teaching the police in public relations have also been gathered from written sources. In addition to this, two separate questionnaires have been carried out: one for the police working in the borders of Ankara Security Directorate, and one for the citizens living in the borders of Metropolitan Municipality of Ankara. Samplingi (patterns) con ist of 389 policemen/women defined according tu their mission (work) ared using“ranked mass sampling”method, and 600 citizens defined according to their socio-economic status. As data obtained in the analysis of data, frewuency and percentage have been used, and in testing of intergroup relations,“Ki-Square”technic has been chosen. In the research, it has been found that the public emphasize the inadequecy of police training and their problems with contacting the police. The public expects of the police to have a mission consciousness, not to appeal to force, to be impartial, not to take bribeny, to use mass communication means for making the organisation known. On the other hand, in relation to the reasans for having difficulty in contacting the public; the police complain that their working hourse are irregular, their wages ara insufficient, their training level is not satisfactory, problam of not being well-known by the public, and old- fashioned regulations in the police work. With regard to police-public relations, it has been emphasized that mass communication means should be used professionally and scientific methods and technics must be used in preventren of crime and criminality.119 Furthermore, teaching the police in public relations should be considered important, and for this purposl modern tools must be used.