Halkın Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi'ne bakışı ve beklentileri: Halkla ilişkilerin rolü açısından bir değerlendirme
Public's views and expectations of Niğde Ömer Halisdemir University: An evaluation in terms of the role of public relations
  1. Tez No: 868999
  2. Yazar: ELİF NUR SUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bireylere yüksek düzeyde eğitim ve öğretim sağlayarak üst düzey kadrolar yetiştiren ayrıca bilimsel ve teknolojik gelişmelere öncülük eden üniversiteler, gerçekleştirilen araştırmaların sonuçlarını toplum yararına sunarak sosyal, kültürel, bilimsel ve ekonomik kalkınmaya hizmet etmektedir. Toplumun gelişmesinde ve değişmesinde büyük öneme sahip ve toplum tarafından belli bir saygınlığa ulaşmış olan üniversiteler toplumla karşılıklı iletişim geliştirebildiklerinde toplumun üniversite hakkında düşüncelerini ve beklentilerini öğrenebilir ve hizmetlerini bu yönde geliştirebilmektedir. Üniversite ve toplum arasında var olması beklenen iletişim ve etkileşimi sağlayan unsur ise halkla ilişkilerdir. Bu çalışma ile Niğde halkının Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi'ne bakışı ve beklentilerini halkla ilişkilerin rolü açısından değerlendirmek istenmiştir. Bu amaçla 01-30 Kasım 2023 tarihleri arasında Niğde merkezde yaşayan ve rastlantısal olarak seçilen kişilerle yüz yüze görüşmeler sonucunda gerçekleştirilen anketlerden elde edilen veriler elektronik ortamda test edilmiştir. Araştırma sonucuna göre Niğde halkı, yaşadıkları bölgeye ekonomik, sosyal ve kültürel katkılarından dolayı Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi'nin varlığından memnun olmasına rağmen kendini tanıtma ve yapılan halkla ilişkiler faaliyetlerini duyurma konusunda daha etkin olması gerektiğini düşünmektedir. Yeni fakülte ve bölümler açılarak büyümeli ve çeşitli eğitim programlarıyla halka yönelik hizmetlerin artırılması gerektiğini düşünmektedir. Yapılan halkla ilişkiler faaliyetlerinin duyurma konusunda yapılan çalışmaların artırılması ve çeşitlendirilmesi üniversiteyi daha bilinir kılmakla beraber halkın gözünde oluşan olumlu imajı da pekiştirmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Universities, which train high-level staff by providing high-level education and training to individuals and pioneer scientific and technological developments, serve social, cultural, scientific and economic development by presenting the results of their research for the benefit of society. When universities, which have great importance in the development and change of society and have reached a certain prestige by the society, can develop mutual communication with the society, they can learn the society's thoughts and expectations about the university and improve their services in this direction. The element that ensures the communication and interaction expected to exist between the university and the society is public relations. With this study, it was aimed to evaluate the views and expectations of Niğde people towards Niğde Ömer Halisdemir University in terms of the role of public relations. For this purpose, the data obtained from the surveys conducted as a result of face-to-face interviews with randomly selected people living in the center of Niğde between 01-30 November 2023 were tested electronically. According to the results of the research, although the people of Niğde are satisfied with the existence of Niğde Ömer Halisdemir University due to its economic, social and cultural contributions to the region they live in, they think that it should be more active in promoting itself and announcing its public relations activities. He thinks that new faculties and departments should be opened and services for the public should be increased through various educational programs. Increasing and diversifying the public relations activities carried out is expected to make the university more known and also reinforce the positive image created in the eyes of the public.