Düşey elektrik sondaj yöntemi ile Silifke-Ovacık Ovası yeraltısuyu araştırılması
- Tez No: 50366
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ULVİ CAN ÜNLÜGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
131 ÖZET Bu çalışma Silifke Ovacık ovasında 2.2km2'lik bir alanda ycraltısuyu yönünden önemli formasyonları orlaya çıkarmak, sınırlarını layin elmek ve inceleme alanının denize yakın olması sebebiyle tuzlusu girişimli bölgeleri saptamak amacıyla yapılmıştır. İnceleme alanında çalışırken jeofizik yöntemler içerisinde yer alan jeoelektrik yöntemlerden Düşey Elektrik Sondaj yöntemi kullanılmıştır. înceleme alanının 1/25.000 ölçekli topografik haritası üzerinde 3 tanesi DSİ sondaj kuyusu yakınında olmak üzere toplam 20 noktada ki DES noktalan belirlenerek bunlar araziye uygulanmıştır.înceleme alanında 20 DES noktasındaki Schlumberger elektrot açılımım kullanarak ölçümler alınmıştır. AB/2 genelde 200 m seçilmiştir. Schlumberger elektrot açılımına göre alman ölçümlerden 20 DES noktası için görünür özdirenç değerleri hesaplanarak arazi eğrileri çizilmiştir. Bu eğrileri değerlendirirken hem yardımcı nokta abaklarmı hemde ZOHDY(1989) bilgisayar programını kullanarak tabakaların kalınlıkları ve gerçek özdirenç değerleri bulunmuştur. Bunun içinde yarı açılım uzaklıkları (AB/2) ve bunlara karşılık gelen görünür özdirenç değerleri veri olarak girilerek tabakaların özdirenç değerleri ve kalınlıkları hesaplanmıştır. İnceleme alanında 20 DES noktasında 9 profil için jeoelektrik yapı kesitleri çıkarılmıştır. Bu kesitlerde üstte alüvyon, şist ve kireçtaşı birimlerinin ayırımları yapılmış derinlikleri ve kalınlıkları belirtilmiştir. İnceleme alnındaki keson kuyular, çakıllı kumlu seviyeler içinde açılmışür.Alüvyonlann fazla su içermesinde, karstik kireçtaşlannın yeraltı boşalımları önemli katkı sağlamaktadır.Ayrıca inceleme alanında yeralan kireçtaşlan karstik özellik göstermesi bakımından yeralusuyu yönünden büyük bir öneme sahiptir. İnceleme alnındaki bu jeofizik etüdün sonucunda açılacak olan sondaj kuyu yerleri için alüvyonun en kaim olduğu 3,12,15 ve 16 no'lu ölçüm noktalan.alüvyonun en ince olduğu yerlerde ise karstik özellik gösteren kireçtaşına en yakın mesafede girilen132 2,4,5,11 ve 20 no'lu ölçüm noktalan verilir. Bu ölçülen yerlerde özdirencin yüksek olduğu görülür. İnceleme alanının denize yakın olması ve ovada kurulan sulama kooperatiflerine ait su su sondaj kuyuları tarafından yapılan aşın pompaj nedeniyle olası tuzlusu girişinıli seviyelerin varlığını belirlemek amacıyla (AB/2) 10,50,100,160m için görünür özdirenç kat haritaları hazırlanmıştır. Görünür özdireç kat haritalannda en düşük özdirenç değerinin 50 ohm-m olduğu ve bulunan bu değerin Tuncel (1979), Yençilek (1979), Mülayim (1979) ve Aydm (1995) 'in çalışmalarında tuzlu su girşimli seviyeler için bulduklan 2-5 ohm-m değerinden çok yüksek olduğu görülür. Sonuç olarak görünür özdirenç kat haritalanna göre inceleme alanında tuzlu su girişimli seviyelerin varlığı görülmemiştir, önceki çalışmalar ve ovada daha önce açılmış olan su sondaj kuyulanndan alman su numune örneklerinin“Elektrik lletkenleği”(EC) değerininde bu sonucu desteklediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
133 SUMMARY This research has been carried out in an area of 2.2 km2 in the Silifke Ovacık plain, in order to explore the important ground water formations, to find out its boundaries, and also to explore the salty water interference fields, as the investigeted area is quite near to Mediterranean sea. While working in the investigation area one of the measuring techniques related to the geophysics, namely, the vertical electrical sounding technique (VES) was used. First of all, 20 VES points which, three of them is near to the“DSİ”sounding wells, were marked on a 1/25.000 scale topographic map of the investigation area. Then these points applicated to the investigated field. At these points the measurement was taken by using Schlumberger electrode spacing. In general AB/2 was selected to be 200 m. From these measurements apparent resistivity values have been calculated for 20 VES points. By using these resistivity values area curves has been drawn. These curves have been evaluated by using both asistant point abacks and Zohdy (1989) computer software, and thus we have found out the thicknesses of the layers and real resistivity. While using the computer software, half spacing distances (AB/2) and the corresponding apparent resistivity values, have been used as data. At the 20 VES points geoelectrical structure sections have been done for 9 profiles. At these sections observed top to the bottom alluvium, schist and limestone units have been found and their depth and thicknesses have also been calculated. The ordinary wells at the investigation field was dug at the levels of pebbly sands. The important water source to these wells was supplied by the underground drain of the carstic limestones. These carstic have very important effect from the point of underground water supplies. At the end of these geophysical research the positions of the sounding wells have been determined. 3, 12, 15 and 16 the pohtts have been chosen to be suitable where alluvium depths have been found to be maximum.'"UtPthe other hand 2, 4, 5, 11 and134 20th points have also been chosen to be suitable, as at these points alluvium is thin also the depth of carstic limestone is closer to the surface. At all these points the resistivity values have been found to be large. Because of the nearness of the investigation area to the Mediteranean sea and the extreme pumping of the sounding wells belonging to the cooperatives in the plain, We have investigated the possibility of salty water interferences to the field. For this reason apparent resistivity stage maps were prepared for 10, 50, 100 and 160 meters. The smallest apparent resistivity value of these maps was found to be 50 ohm-m. This value is much higher than the value of 2-5 ohm-m which found by Tuncel (1979),Yençilek (1979), Mülayim (1979) and Aydın (1995). As a result, this high value, that is found, indicates that the value of 50 is no salty water interference to the field. The previous works and the electrical conductivity (EC) measurement which done on the water samples got from the sounding wells in the Ovacık plain support the main results.